Power BI Üzerinde Python Kullanımı

Power BI Dev 26.03.2021

Power BI içinde Python’un etkinleştirilmesiyle birlikte, en sevdiğimiz python paketlerinden bazılarını size göstermek için bir araya geldik. Python, hızlı veri dönüşümü gerçekleştirebilmenizi veya veri görselleştirmelerini sağlayarak Power BI ailesine mükemmel bir eklenti olarak karşımıza çıkmakta.

Seaborn – varsayılan matplotlib komplo kütüphanesinin üstüne inşa edilen seaborn, matplotlib kütüphanesine hızlı bir şekilde daha karmaşık bölümler oluşturmanıza izin veren büyük bir uzantı sunuyor. Bisiklet kiralama talep veri setinden bir örneğe bakalım. Sezon bazında kategorize edilen bisiklet talebinin sürüsünü oluşturmak istiyorsanız basit birkaç kod satırı ile yapabilirsiniz.


Altair – Altair amacı bu plotların bir kısmını hafifletmek ve grafiğin her bir elemanını belirtmek yerine veriler üzerinde odaklanmakta. Varsayılan olarak, eksen / gösterge, çizim işlevine ilettiğiniz verilere göre oluşturulur. Aşağıda, Power BI’da üretilen bir örnek bulunmakta.
Not: interaktif görseller henüz Power BI’de desteklenmez.

Scikit-Learn – verileriniz üzerinde makine öğrenimi yapmak için bir python eklentisi. Power BI kullanarak, kendi makine modellerinizi oluşturmak ve bunları Power BI raporlarınızda kolayca işlemek için kullanabilirsiniz. İlk olarak yapmak isteyebileceğiniz şeylerden biri, her bir çift değişkenler arasındaki korelasyonları / histogramı gösteren bir matris şeması oluşturabilirsiniz. 

FlashText – bir metin sütunundaki kelimeleri aramak ve değiştirmek için bir performans eklentisi. Aşağıda, FlashText ve Regex’in göreceli performansını gösteren bir şema bulunmaktadır. Anahtar kelimeleri bulmak veya değerleri değiştirmek artık saatler yerine dakikalar içinde yapılabilir.


PyFlux & Sarkaç – Geçmiş zaman bazlı bir şeyi ayrıştıran tarih çizelgesi. Bu paket PyFlux ile birleştiğinde bazı harika zaman serileri oluşturmanızı sağlar.