Power BI Üzerinde Hızlı Ölçü Oluşturmak – Power BI Fast Quick Measure

Power BI Cons 26.03.2021

Hızlı ölçümler özelliğini kullanarak kolayca sık kullanılan, etkili hesaplamalar gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı ölçüm, bir iletişim kutusunda sağladığınız girişe dayalı olarak arka planda bir dizi DAX komutu çalıştırır (DAX komutunu yazmanız gerekmez, komut sizin için yazılır) ve ardından raporunuzda kullanacağınız sonuçlar sunar.
Üstelik Hızlı ölçüm tarafından yürütülen DAX’ı görebilir ve kendi DAX bilginizi hemen kullanmaya başlayabilir veya genişletebilirsiniz.


Hızlı ölçümler oluşturmak için Alanlar kutusundaki bir alana sağ tıklayın ve görünen menüden Hızlı Ölçümler‘i seçin.
Ayrıca mevcut bir görselin Değerler bölmesindeki herhangi bir değerine de sağ tıklayabilirsiniz (bir Çubuk grafik görselindeki Değerler alanı gibi). Kullanılabilen çok sayıda hesaplama kategorisi ve her hesaplamayı gereksinimlerinize uyacak şekilde değiştirmenin çeşitli yöntemleri vardır.

Hızlı Ölçümler,Power BI Desktop’ın Şubat 2018 sürümünden itibaren genel kullanıma sunulmuştur (artık önizlemede değildir).
Power BI Desktop’ın önceki bir sürümünü kullanıyorsanız, Power BI Desktop’ın Nisan 2017 sürümünden itibaren
Dosya > Seçenekler ve Ayarlar > Seçenekler > Önizleme Özellikleri’ni seçip Hızlı Ölçümler’in yanındaki onay kutusunu seçerek Hızlı Ölçümler özelliğini deneyebilirsiniz.
Seçiminizi yaptıktan sonra Power BI Desktop’ı yeniden başlatmanız gerekir.


Hızlı Ölçümler Özelliğini Kullanmak

Hızlı ölçüm oluşturmak için Power BI Desktop‘taki Alanlar kutusunda bulunan bir alana sağ tıklayın ve görünen menüden Hızlı Ölçüm Seçeneğini belirleyin.


SQL Server Analysis Services (SSAS) canlı bağlantıları söz konusu olduğunda bazı Hızlı ölçümler kullanılabilir.
Power BI Desktop yalnızca bağlantının kurulduğu SSAS sürümü için desteklenen Hızlı ölçümler koleksiyonunu görüntüler.
Bu nedenle, bir SSAS canlı veri kaynağına bağlandığınızda belirli Hızlı ölçümleri listede görmemenizin nedeni, bağlandığınız SSAS sürümünün söz konusu Hızlı ölçümü uygulamak için kullanılan DAX ölçümünü desteklememesidir.


Sağ tıklandığında görünen menüden seçim yapıldığında aşağıdaki Hızlı ölçümler penceresi açılarak, istediğiniz hesaplamayı ve hesaplamanın çalıştırılmasını istediğiniz alanları seçmenize olanak sağlar.Açılan menüden seçim yaptığınızda kullanılabilir hızlı ölçümlerin uzun listesi sunulur. 


Hızlı ölçüm hesaplama türlerine ilişkin beş benzersiz grup bulunur ve bunların her biri bir hesaplama koleksiyonu içerir.
Bu gruplar ve hesaplamalar şunlardır:

1-Kategori başına toplam
-Kategori başına ortalama
-Kategori başına varyans
-Kategori başına maks
-Kategori başına min
-Kategori başına ağırlıklı ortalama

2-Filtreler
-Filtrelenen değer
-Filtrelenen değerden farkı
-Filtrelenen değerden yüzde farkı
-Yeni kategorilerden satışlar

3-Akıllı Zaman Gösterimi
-Yılın başından bu yana toplam
-Çeyrek başından bu yana toplam
-Ayın başından bu yana toplam
-Yıldan yıla değişim
-Çeyrekten çeyreğe değişim
-Aydan aya değişim
-Hareketli ortalama

4-Toplamlar
-Değişen toplam
-Kategori toplamı
-Kategori toplamı

5-Matematiksel İşlemler
-Ekleme
-Çıkarma
-Çarpma
-Bölme
-Yüzde farkı
-Bağıntı katsayısı

6-Metin
-Yıldız derecelendirmesi
-Birleştirilmiş değer listesi

Bu hesaplamalara ekleme yapmayı umuyor ve hem görmek istediğiniz Hızlı ölçümler konusundaki önerilerinizi hem devarsa Hızlı ölçümler ile ilgili dikkate almamızı istediğiniz fikirlerinizi (temel alınan DAX formülleri dahil
olmak üzere) bekliyoruz.
Bu makalenin sonunda konu ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


Hızlı Ölçümler ile ilgili Örnek

Bu Hızlı ölçümler ile ilgili bir örneği uygulamalı olarak inceleyelim.
Aşağıdaki Matris görselinde, çeşitli elektronik ürünlere ilişkin bir satış tablosu gösterilmektedir. Bu, her kategori için toplam değeri içeren temel bir tablodur.Değerler alanı kutusuna sağ tıklayıp Hızlı Ölçümler’i seçtiğimizde Hesaplama olarak Kategori başına Ortalama’yı, ardından Taban değeri olarak Sum of Sales Amount’u seçin ve söz konusu alanı sağ bölmedeki Alanlar kutusundan sol taraftaki Kategori bölümüne sürükleyerek Sales Amount değerini belirtin. 

Tamam’ı seçtiğimizde bu listenin altındaki görüntüde gösterildiği gibi birkaç ilgi çekici nokta ortaya çıkar:

  • Matris görseli artık hesaplamamızı (bu örnekte Average SalesAmount within SalesAmount) gösteren yeni bir
    sütuna sahiptir.
  • Alanlarkutusunda yeni bir kullanılabilir ölçü oluşturulmuş vevurgulanmıştır. (Power BI,yeni ölçüyü
    çevresindesarı bir kutu ileişaretler.) Bu ölçü yalnızca özgün olarak oluşturulduğu görsel için değil, rapordaki
    diğer görseller için dekullanılabilir.
  • Hızlı ölçüm için oluşturulan DAX formülü, Formül çubuğunda görüntülenir.


Birinci öğeyle başlamak için görsele Hızlı ölçüm uygulanmış olduğuna dikkat edin. Her ikisi de oluşturulan hızlı ölçümü temel alan yeni bir sütun ve ilişkili değer bulunur. İkinci olarak, hızlı ölçüm veri modelinin Alanlar kutusunda gösterilir ve modeldeki diğer alanlar gibi herhangi bir başka görsel için kullanılabilir. Aşağıdaki görüntüde, hızlı ölçüm ile oluşturulan yeni alan kullanılarak hızlı bir çubuk grafik görseli oluşturulmuştur.
Şimdi de üçüncü öğe olan DAX formüllerini ele alacağımız sonraki bölüme geçelim.


Hızlı Ölçümleri Kullanarak DAX Hakkında Bilgi Almak

Hızlı ölçümler özelliğinin diğer bir avantajı da ölçüyü uygulamak için kullanılan DAX formülünü size doğrudan göstermesidir.
Aşağıdaki görüntüde, Hızlı ölçüm tarafından oluşturulan ölçü seçilmiştir. (Şu anda Alanlar kutusunda olduğu için sadece üzerine tıklamamız yeterlidir.) Bunu yaptığımızda Formül çubuğu açılarak Power
BI’ın ölçüyü uygulamak için oluşturduğu DAX formülünü gösterir.
Ölçünün arkasındaki formülü göstermesi bile başlı başına bir yarar sağlar. Ancak belki de daha önemlisi, hızlı ölçümler’i kullanarak, temel alınan DAX formüllerinin nasıl oluşturulması gerektiğini görmenize olanak sağlamasıdır.
Bir yıldan yıla hesaplaması yapmanız gerektiğini ancak DAX formülünü nasıl yapılandırmanız gerektiğini bilmediğinizi (veya nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz olmadığını) düşünün.
Ne yapacağınızı düşünmek yerine Yıldan yıla değişim hesaplamasını kullanarak Hızlı ölçüm oluşturup neler olacağını görebilirsiniz.Hızlı ölçüm’ü oluşturun ve görselinizde nasıl göründüğüne bakın, DAX formülünün nasıl çalıştığını görün ve ardından, gerek duyduğunuz ya da beklediğiniz hesaplamaya ulaşana kadar ister doğrudan
DAX üzerinde değişiklikler yapın ister başka bir ölçü oluşturun.
Bu özellik, varsayımsal sorularınıza sadece birkaç tıklama ile yanıt veren hızlı bir öğretmen gibidir.
İstemediğiniz ölçüleri dilediğiniz zaman modelinizden silebilirsiniz.
Bunun için ölçüye tıklayıp sil seçeneğini belirlemeniz yeterlidir.


Tam olarak istediğiniz ölçüyü elde ettiğiniz de aynı sağ tıklama menüsünü kullanarak ölçünüzü istediğiniz gibi yeniden adlandırabilirsiniz.


Sınırlamalar ve Önemli Noktalar

Dikkat etmeniz gereken bazı sınırlamalar ve önemli noktalar vardır.
Hızlı ölçümler yalnızca modeli değiştirirseniz kullanılabilir; bazı Canlı bağlantılarla çalışırken kullanılamaz (Yukarıda da açıklandığı gibi SSAS sekmeli canlı bağlantıları desteklenmektedir).
Alanlar kutusuna eklenen ölçü, rapordaki herhangi bir görselle kullanılabilir.
Alanlar kutusunda, oluşturulan ölçüyü seçip Formül çubuğunda gösterilen formüle bakarak bir hızlı ölçüm ile ilişkili DAX formülünü dilediğiniz zaman görebilirsiniz.
Direct Query modun da çalışırken, akıllı zaman gösterimi hızlı ölçümleri oluşturamazsınız. Bu hızlı ölçümlerde kullanılan DAX işlevleri, veri kaynağınıza gönderilen T-SQL deyimlerine çevrildiğinde performansı etkiler.


Akıllı Zaman Gösterimive Hızlı Ölçümler

Power BI Desktop’ın Ekim 2017 güncelleştirmesinden itibaren akıllı zaman gösterimi Hızlı ölçümleri ile kendi özel tarih tablolarınızı kullanabilirsiniz. Dış bir sekmeli model kullanıyorsanız, bu makalede açıklandığı gibi,
modelin ne zaman oluşturulduğundan ve ilgili tablodaki birincil tarih sütununun bir Tarih tablosu olarak işaretlendiğinden emin olun. Kendi tarih tablonuzu içeri aktarıyorsanız, bu makalede açıklandığı gibi bunu bir
tarih tablosu olarak işaretlediğinizden emin olun.


Ek Bilgi ve Örnekler

Hızlı ölçüm hesaplamalarının her biri için örnekler sağlamayı ve rehberlik sunmayı planlıyoruz; bu nedenle lütfen ilgili makaleye ilişkin güncelleştirmeler için sayfayı yakın zamanda tekrar kontrol edin.
Hızlı ölçüm ile ilgili henüz sunulmamış bir fikriniz mi var? Harika! Bu sayfayı ziyaret ederek Power BI Desktop’ta görmek istediğiniz Hızlı ölçüm ile ilgili fikirlerinizi (ve DAX formülünü) paylaşın. Böylece biz de
önerilerinizi gelecekteki bir sürümde sunulacak Hızlı ölçümler listesine ekleme konusunda bir değerlendirme yapabiliriz.