Power BI Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Power BI Cons 13.07.2021

Power BI Nedir ?

Power BI; kullanıcıların verilerini daha yüksek hız, verimlilik ve analitik iç görü ile görselleştirebilmesini ve çözümleyebilmesini sağlayan bulut tabanlı bir iş analizi ve raporlama hizmetidir.

Verileri anlamlandıran kullanımı kolay panolar, etkileşimli raporlar ve ilgi çekici görselleştirmeler sayesinde kullanıcıların çok çeşitli veriler ile bağlantı kurup yeni süreç keşiflerinde bulunmasını sağlar.

Power BI Hizmeti Nedir ?

Microsoft Power BI Hizmeti; iş iç görülerini siz ve işiniz için en verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olmak üzere birlikte çalışan bir yazılım hizmetleri, uygulamalar ve bağlayıcılar koleksiyonu olarak ifade edilmektedir.

Power BI, çevrimiçi olarak da adlandırılan Microsoft Power BI Hizmeti (app.powerbi.com); Power BI’ın SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) bölümüdür.

Power BI Hangi Veri Kaynaklarına Erişebilir ?

Microsoft Power BI; beta veri kaynakları dahil olmak üzeri 135'den fazla veri kaynağına erişip verilerinizi raporlayabilir.Buna .pdf uzantılı dosyalarda dahil !

Power BI Lisansları ve Maaliyetlendirmesi Nasıl ?

FREE - PRO - PREMIUM. FREE sürümü ile zaman sınırı olmaksızın ücretsiz olarak kısıtlı özellik içeren kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Aylık kullanıcı bazlı 10$ ile orta seviye özellikler içeren orta ölçekli kuruluşlar için PRO,ileri seviye özellikler içeren ve sınırsız kullanıcı lisansı barındıran geniş ölçekli kuruluşlar için ise 4.995$'a PREMIUM lisans önerilmektedir.

Power BI Hizmetine Hangi Platformlar Üzerinden Erişebiliriz ?

Microsoft Power BI; oluşturmuş olduğu erişim altyapısı sayesinde tüm mobil ve tablet cihazlarından Power BI Web Portal üzerinde yer alan rapor ve panolara erişebilmektedir.

Mobil-Tablet cihazlar üzerinden, rapor ve panolarınıza erişmek için ise; uygulama mağazasından Power BI uygulamasını indirip ilgili cihaza kurmak buna ek olarak internet erişimi sağlamanız yeterli.

İlgili yükleme yönergelerine;

https://www.manage.com.tr/power-bi-kurulum/power-bi-mobil-kurulum.html

bağlantısı üzerinden erişebilirsiniz.

Power BI Desktop Nedir ?

Power BI Desktop; kendi bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz ücretsiz bir masaüstü uygulamasıdır.

Power BI Desktop; yüksek düzeyde etkileşimli görselleştirmeler ile gelişmiş veri keşfi, şekillendirme, modelleme ve rapor oluşturma olanağı sağlayarak Power BI ile uyumlu şekilde çalışır.

Çalışmanızı bir dosyaya kaydedebilir ve verilerinizi ve raporlarınızı Power BI sitenizde yayımlayarak diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.

Power BI Kullanmak için Neler Gereklidir  ?

Yalnızca bir Web tarayıcısı (ya da mobil/tablet cihazı ve internet) ve kayıt için gerekli iş e-posta adresi.

Power BI'a Kayıt Olurken Neden İş Hesabı Gereklidir?

Power BI; tüketici e-posta hizmetleri veya telekomünikasyon sağlayıcıları tarafından sağlanan e-posta adreslerini desteklemediğinden dolayı iş e-posta adresi gerekmektedir.

Power BI Şirketiçi Kullanılabilir mi ?

Power BI ile şirket hesabı oluşturduktan sonra geliştirmiş olduğunuz pano ve raporları lisans tanımlanmış diğer kullanıcılar ile dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

Power BI Lisansımın Süresi Dolarsa Ne Olur?

Power BI lisansının süresi dolduktan sonra 30 günlük yetkisiz kullanım süresi vardır, bu süre dolmasına yakın yenileme işlemi gerçekleştirirseniz kullanımınız devam eder.

Aksi halde diğer kullanıcılar ile paylaşılmış olan rapor ve panoları ek olarak belirlemiş olduğunuz alarm/bildirim sistemleriniz kullanamazsınız.   

Power BI Verileri Nasıl Yenilemektedir ?

Power BI Desktop üzerinde oluşturduğumuz raporlarımızın, diğer platformlar üzerinden erişimini sağlamak ve farklı kullanıcılarla paylaşmak için Power BI Web üzerinde yayınlarız.
Yayınladığımız raporlarımızın verilerini zamanlanmış bir şekilde (Schedule Refresh) yenileyebilmemiz için raporlarımızın içerisindeki veri kümelerimizin ilgili veri kaynakları ile (Web Kaynakları hariç) aralarında bir bağlantı bulunması gerekmektedir.
Power BI için bu çözümleme Power BI Gateway ile sağlanmaktadır.Power BI doğrudan yerel veri kaynakları üzerinde bulunan makineye kurularak köprü-geçit görevi görerek verilerin transferini sağlamaktadır.