Power BI Detaylandırma (Drilltrough)

Power BI Dev 08.04.2021

Power BI Desktop'ta detaylandırma özelliğini kullanarak raporunuzda tedarikçi, müşteri veya üretici gibi belirli bir varlığa odaklanan özelleştirilmiş analizler içeren bir detay sayfası ya da ek rapor sayfası oluşturabilirsiniz.

Odaklanmış bu Power BI rapor sayfası sayesinde kullanıcılar, diğer rapor sayfalarındaki bir veri noktasına sağ tıklayıp ilgili bağlama göre filtrelenmiş olan ayrıntılara ulaşmak için, odaklanmış sayfaya detaylarına tek tıklama ile geçebilirler.

Detaylandırmayı Kullanmak

1.Detaylandırma (Drilltrough) özelliğini kullanmak üzere detaylandırma yapacağınız varlık türü / rapor değeri için görmek istediğiniz görsellere sahip olan bir ek rapor sayfası oluşturun.
Örneğin; üreticiler için detaylandırma yapmak istiyorsanız toplam satış, gönderilen toplam ürün sayısı, kategoriye göre satış rakamları, bölgeye göre satış rakamları gibi görsellere sahip bir detaylandırma sayfası oluşturabilirsiniz.

Bu sayede ilgili sayfada detaylandırma gerçekleştirdiğinizde görseller seçtiğiniz üreticiye özgü hale gelir.

Ek olarak Ana Power BI rapor sayfanıza geri dönmek için Geri düğmesi yada özel olarak belirlediğiniz görüntünüzü/görselinizi kullanabilirsiniz.

2.Ardından söz konusu detaylandırma sayfasındaki Görsel Öğeler (Visualizations) belirlenerek görselleştirme bölmesinden seçilerek ilgili derğerle yönelik kırınımlar Alanlar (Fields) bölümünden alınıp, detaylandırmak istediğiniz Detaylandırma sayfası içerisinde kurgulayarak kullanabilirsiniz.

Detaylandırma (Drilltrough) filtreleri kutusuna bir alan eklediğinizde Power BI Desktop otomatik olarak ilgili bulunduğunuz sayfaya geri düğmesi görseli oluşturur/ekler.

Bu görsel yayımlanmış raporlarda düğme haline gelir ve Power BI raporlarınızda/hizmetinde raporunuzu inceleyen kullanıcıların daha önce bulundukları ana rapor sayfasına (detaylandırma yapmayı seçtikleri sayfa) kolayca geri dönmesini sağlar.

Geri Düğmesi için kendi Görüntünüzü/Görselinizi Kullanmak

Geri düğmesi bir görüntü olduğu için istediğiniz görüntüyle/görselle değiştirebilirsiniz/yapılandırabilirsiniz.

İlgili adımlar olarak;

1.Giriş sekmesinde Görüntü’ye tıklayın, sonra görüntünüzü bulun ve detaylandırma sayfasına yerleştirin.

2.Detaylandırma sayfasındaki yeni görüntünüzü seçin ve Görüntü Biçimlendirme bölümü altında yer alan Bağlantı kaydırıcısını açık duruma getiriniz/çekiniz.

Tür değerini Geri seçeneğine ayarlamayı unutmayınız.

Görüntünüz artık geri düğmesi olarak işlev gösterecektir.

Detaylandırma sayfanız tamamladığında ve kullanıcılar, raporunuzda detaylandırma sayfanızın Detaylandırma filtreleri kutusuna yerleştirmiş olduğunuz alanı kullanan bir veri noktasına sağ tıkladığında, söz konusu sayfada detaylandırmayı destekler ise ek bir içerik menüsü açılarak, görüntülenecektir.

Rapor kullanıcıları detaylandırmayı seçtiğinde, ilgili sayfa tıkladıkları veri noktası hakkındaki bilgileri gösterecek şekilde filtrelenir.

Örneğin; Contoso (bir üretici) hakkındaki bir veri noktasına sağ tıklayıp detaylandırmayı seçtiklerinde açılan detaylandırma sayfası, Contoso değeri için filtrelenmiş verileri gösterecek ana değerleri içerecektir.


Detaylandırmadaki Tüm Filtreleri Kullanmak / Ek Rapora Aktarmak

Power BI Desktop’ın Mayıs 2018 sürümünden itibaren tüm uygulanan filtreleri, detaylandırma penceresine aktarabilirsiniz.

Örneğin; söz konusu kategoriye göre filtrelenen görsellerin ve ürünlerin yalnızca belirli bir kategorisini seçerek, sonra detaylandırmayı işlemini seçmiş olabilirsiniz.

Tüm bu filtreler uygulandığında detaylandırmanın nasıl göründüğünü merak edebilirsiniz.

Tüm uygulanan filtreleri tutmak için, Görselleştirmeler bölmesinin Detaylandırma bölümündeki Tüm filtreleri Geçir iki durumlu düğmesini açık olarak ayarlayınız.

Mayıs 2018’den önceki Power BI Desktop sürümlerinde bu davranış, bu iki durumlu düğmenin varsayılan olarak kapalı ayarlanmasına yöneliktir.

Daha sonra bir görsel üzerinde detaylandırma yaptığınızda, kaynak görselde geçici filtrelerin uygulanması sonucunda hangi filtrelerin uygulandığını görebilirsiniz.

Detaylandırma penceresinde, bu geçici filtreler italik olarak gösterilir.

Araç ipuçları sayfalarında bunu kullanabilirsiniz, ancak bu sorunlu bir deneyim olacaktır (araç ipucu düzgün çalışmayabilir), bu nedenle genel olarak araç ipuçlarıyla bu filtrelerin kullanılması önerilmez.

Detaylandırmak için bir Ölçü Ekleyin

Tüm filtreleri detaylandırma penceresine geçirmeyerek, detaylandırma alanına bir ölçü de(veya özetlenen sayısal sütun) ekleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, detaylandırma alanını Detaylandırma kartına sürükleyerek uygulamaktır.

Bir ölçü (veya özetlenen sayısal sütun) eklediğinizde, alan bir görselin Değer alanında kullanılıyorsa sayfayı detaylandırabilirsiniz.

Raporlarınızda detaylandırma özelliğini kullanmak için yapmanız gerekenler bu kadardır.

Bu, detaylandırma filtreniz için seçtiğiniz varlık bilgilerini genişletilmiş görünümde göstermek için en ideal yöntemdir.