logo
tr
en

Power BI’da Görsel Gruplandırma

microsoft-power-bi-data-science-reporting-visual-group-theme-1100x619

Power BI’da Görsel Gruplandırma

Power BI Desktop görsel oluştururken, temel alınan verilerde bulunan değerlere bağlı olarak verilerinizi öbekler (veya gruplar) halinde toplar. Genellikle sorun çıkmaz ancak bu öbeklerin sunulma biçimini geliştirmek istediğiniz zamanlar olabilir.
Örneğin, üç ürün kategorisini daha büyük bir kategoriye (bir gruba) yerleştirmek isteyebilirsiniz.
Başka bir örnek vermek gerekirse, satış rakamlarını eşit olarak bölünmüş 923.983 dolarlık gruplar yerine 1.000.000 dolarlık gruplar halinde görmek isteyebilirsiniz.
Power BI Desktop‘ta görsellerinizdeki verileri ve eğilimleri daha açık şekilde görüntülemek, çözümlemek ve araştırmak için veri noktalarını gruplandırabilirsiniz.
Ayrıca, değerleri eşit boyutlu gruplara bölerek verileri anlamlı şekillerde görselleştirmenize olanak sağlayan Gruplama boyutunu da tanımlayabilirsiniz.(Genellikle gruplama adı verilir.)

Gruplandırma Özelliğini Kullanmak

Gruplandırma özelliğinden yararlanmak için, öğeleri çoklu olarak seçmek üzere CTRL tuşunu basılı tutarak görsellerdeki bir veya daha fazla öğeye tıklayabilirsiniz.
Ardından, çoklu seçim öğelerinden birine sağ tıklayıp açılan menüden Grup‘u seçin.

microsoft-power-bi-data-science-reporting-visual-group

Oluşturulan grup, görselin Açıklama demetine eklenir ve ayrıca Alanlar listesinde de görünür.

Grup oluşturduktan sonra Açıklama demetindeki alana veya Alanlar listesine sağ tıklayıp Grupları Düzenle‘yi seçerek bu grubun üyelerini kolayca düzenleyebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-science-reporting-visual-group-edit-details-new-group

Açılan Gruplar penceresinde yeni grup oluşturabilir veya mevcut grupları değiştirebilirsiniz. Ayrıca, Gruplar ve Üyeler kutusundaki grup başlığına çift tıklayıp yeni bir ad yazarak da herhangi bir grubu yeniden adlandırabilirsiniz.
Grupları kullanarak her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Gruplandırılmamış Değerler listesindeki öğeleri yeni bir gruba veya mevcut gruplardan birine ekleyebilirsiniz.
Yeni bir grup oluşturmak için, Gruplandırılmamış değerler kutusundaki iki veya daha fazla öğeyi seçip (CTRL tuşunu basılı tutup tıklayarak) bu kutunun altındaki Grup düğmesine tıklayın.

Gruplandırılmamış bir değeri mevcut bir gruba ekleyebilirsiniz: Bunun için Gruplandırılmamış değeri ve ardından bu değeri eklemek istediğiniz mevcut grubu seçip Grup düğmesine tıklamanız yeterlidir.
Bir gruptan öğe kaldırmak için söz konusu öğeyi Gruplar ve Üyeler kutusundan seçip Grubu Çöz‘e tıklayın.
Ayrıca, gruplandırılmamış kategorilerin Diğer Grubuna yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine ya da gruplandırılmadan bırakılıp bırakılmayacağına
da karar verebilirsiniz.

NOT : Alanlar bölmesinde mevcut bir görselden çoklu seçim yapmak zorunda kalmadan herhangi bir alan için grup oluşturabilirsiniz.
Yalnızca söz konusu alana sağ tıklayıp açılan menüden Yeni Grup‘u seçin.

Gruplamayı Kullanmak

Power BI Desktop‘ta sayısal alanlar vesaatalanları için gruplama boyutunu ayarlayabilirsiniz.
Power BI Desktop‘ın görüntülediği verileri düzgün bir şekilde boyutlandırmak için gruplama özelliğini kullanabilirsiniz.
Bir gruplama boyutu uygulamak için bir Alan‘a sağ tıklayıp Yeni Grup’u seçin.

microsoft-power-bi-data-science-reporting-visual-group-edit-details-new-group-table-filed-area

Gruplar penceresinde, Gruplama boyutunu istediğiniz boyuta ayarlayın.

microsoft-power-bi-data-science-reporting-visual-group-edit-details-new-group-hierarchy-2

Tamam‘ı seçtiğinizde Alanlar bölmesinin (bölmeler)eklenmiş olarak görüntülendiğini fark edeceksiniz.
Daha sonra gruplama boyutunu bir görselde kullanmak için bu alanı tuvale sürükleyebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-science-reporting-visual-group-edit-details-new-report

Gruplamayı uygulamalı olarak görmek için bu videoya gözatın.
Böylece, raporlarınızdaki görsellerin istediğiniz şekilde gösterilmesini sağlamak için gruplandırma ve gruplama özelliklerini kullanarak gerçekleştirebileceğiniz tüm işlemlere değinmiş olduk.

Yorum yap