logo
tr
en

Power BI Yerimi Kullanımı

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-1100x619

Power BI Yerimi Kullanımı

Power BI’da yer işaretlerini kullanarak, filtreleme ve görsellerin durumu dahil olmak üzere bir rapor sayfasının geçerli olarak yapılandırılmış görünümünü yakalayabilir ve ardından, kaydedilmiş bu yer işaretini seçerek söz konusu duruma kolayca geri dönebilirsiniz.
Ayrıca, bir yer işareti koleksiyonu oluşturabilir, bu yer işaretlerinin sırasını istediğiniz gibi düzenleyebilir ve daha sonra bir öngörü dizisini veya görselleriniz ve raporlarınız ile anlatmak istediğiniz hikayeyi vurgulamak için her bir yer işareti üzerinden ilerleyebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-new

Yer işaretlemesine yönelik birçok kullanım vardır. Yer işaretlerini, rapor oluşturma konusundaki ilerleyişinizi izlemek için kullanabilirsiniz (yer işaretleri kolayca eklenebilir, silinebilir ve yeniden adlandırılabilir) ve yer işaretleri üzerinden sırayla ilerleyen PowerPoint benzeri bir sunum oluşturarak raporunuzla bir hikaye anlatmak için yer işaretlerinden yararlanabilirsiniz.

Yer işaretleri, en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize yönelik tercihlerinize bağlı olarak başka amaçlarla da kullanılabilir.

Yer İşaretleri Önizlemesini (Mart 2018’den Önceki Sürümler) Etkinleştirmek

Power BI Desktop’ın Mart 2018 sürümünden itibaren, yer işaretleri genel kullanıma sunulmuştur.
Her zaman en son sürüme yükseltmeniz önerilir. Ancak Power BI Desktop sürümünüz söz konusu sürümden eskiyse Power BI Desktop’ın Ekim 2017 sürümü itibarıyla, yer işaretleri özelliğini deneyebilirsiniz.
Bu özellik, Power BI hizmetindeki yer işareti özellikli raporlar için de kullanılabilir.
Bu önizleme özelliğini etkinleştirmek için
Dosya > Seçenekler ve Ayarlar > Seçenekler > Önizleme Özellikleri seçeneğini belirleyin ve ardından Yer İmleri’nin yanındaki onay kutusunu işaretleyin.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-settings

Yer işaretlerinin önizleme sürümünü etkinleştirmeyi seçtikten sonra Power BI Desktop’ı yeniden başlatmanız gerekir.

Yer İşaretlerini Kullanmak

Yer İşaretlerini kullanmak için Görünüm Şeridini ve ardından Yer İşaretleri Bölmesi Kutusunu seçin.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-edit-1

Bir yer işareti oluşturduğunuzda aşağıdaki öğeler, bu yer işareti ile birlikte kaydedilir;

  • Geçerli sayfa
  • Filtreler
  • Dilimleyiciler
  • Sıralama düzeni
  • Detay konumu
  • Görünürlük (Seçim bölmesi kullanıldığında, bir nesnenin görünürlüğü)
  • Herhangi bir görünür nesnenin odak veya Spotlight modları

Yer işaretleri şu anda çapraz vurgulama durumunu kaydetmemektedir.
Bir rapor sayfasını yer işaretinde görünmesini istediğiniz şekilde yapılandırın.
Rapor sayfanızı ve görsellerinizi istediğiniz şekilde düzenledikten sonra yer işareti eklemek için Yer İşaretleri bölmesinden Ekle‘yi seçin.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-settings-new-pane

Power BI Desktop, bir yer işareti oluşturur ve yer işaretine genel bir ad verir.
Bir yer işaretini, yer işareti adının yanındaki üç nokta simgesini seçip görüntülenen menüden bir eylem seçerek kolayca yeniden adlandırabilir,
silebilir veya güncelleştirebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-settings-and-add

Yer İşaretleri bölmesindeki yer işaretine tıklayarak yer işaretinizi görüntüleyebilirsiniz.
Ayrıca her yer işaretinin, filtreler ve dilimleyiciler gibi veri özelliklerini, öne çıkanlar ve görünürlüğü gibi görüntüleme özelliklerini ve yer işareti eklendiğinde görünür olan sayfayı sunan sayfa değişikliklerini uygulayıp
uygulamayacağını seçebilirsiniz.
Bu özellikler, görsel türleri değiştirmek için yer işaretlerini kullanırken faydalıdır.
Ancak bu durumda, filtrelerin kullanıcılar görsel türleri değiştirdikçe sıfırlanmaması için veri özelliklerini kapatmak isteyebilirsiniz.
Bunun gibi değişiklikler yapmak için, bir önceki resimdeki gösterildiği gibi yer işaretinin adının yanında bulunan üç noktayı seçin, ardından Veriler, Görüntü ve diğer denetimlerin yanındaki onay işaretlerini seçin ya da seçimi kaldırın.

Yer İşaretlerini Düzenlemek

Yer işaretleri oluşturdukça bunları oluşturduğunuz sıranın hedef kitlenize sunmak istediğiniz sırayla aynı olmadığını düşünebilirsiniz.
Sorun değil, yer işaretlerinin sırasını kolayca yeniden düzenleyebilirsiniz.
Geçerli sırayı değiştirmek için, aşağıdaki görüntüde gösterildiği gibi, Yer İşaretleri bölmesinde basit sürükleme ve bırakma işlemleri gerçekleştirin. Yer işaretleri arasındaki sarı çubuk, sürüklenen yer işaretinin nereye
yerleştirileceğini belirtir.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-new-bookmark-area-1

Yer işaretlerinizin sırası, sonraki bölümde açıklandığı gibi yer işaretlerinin Görünüm özelliği kullanılırken önemli hale gelebilir.

Slayt Gösterisi olarak Yer İşaretleri

Sırasıyla sunmak istediğiniz bir yer işareti koleksiyonunuz olduğunda, bir slayt gösterisi başlatmak için Yer İşaretleri bölmesindeki Görünüm seçeneğini belirleyebilirsiniz.
Görünüm modunda dikkat edilmesi gereken birkaç özellik vardır;

1.Yer işaretinin adı, tuvalin alt tarafında görüntülenen yer işareti başlık çubuğunda görünür.

2.Yer işareti başlık çubuğu, önceki ve sonraki yer işaretine gitmenize olanak sağlayan oklar içerir.

3.Görünüm modundan çıkmak için Yer İşaretleri bölmesindeki Çıkış’ı veya yer işareti başlık çubuğundaki X işaretini seçebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-show-1-1024x476

Görünüm modundayken sunumunuz için daha fazla alan sağlamak üzere Yer İşaretleri bölmesini kapatabilirsiniz (bölmedeki X işaretine tıklayarak). Görünüm modundayken tüm görseller etkileşimlidir ve normalde olduğu gibi çapraz vurgulama için kullanılabilir.

Görünürlük – Seçim Bölmesini Kullanmak

Yer işaretlerinin dahil edildiği sürümle birlikte yeni Seçim bölmesi de kullanıma sunulmuştur. Seçim Bölmesi, geçerli sayfadaki tüm nesnelerin bir listesini sunar ve nesneyi seçip görünür olup olmayacağını belirtmenize
olanak sağlar.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-iteractions

Seçim bölmesini kullanarak bir nesneyi seçebilirsiniz.
Ayrıca, görselin sağındaki göz simgesine tıklayarak nesnenin geçerli durumda görünür olup olmayacağına ilişkin seçiminizi belirleyebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-show-iteractions-1

Bir yer işareti eklendiğinde her bir nesnenin görünürlük durumu da Seçim bölmesindeki ayarına göre kaydedilir.
Dilimleyicilerin, görünür olup olmadıklarından bağımsız olarak rapor sayfalarını filtrelemeye devam ettiğini unutmayın.
Bu nedenle, farklı dilimleyici ayarlarına sahip birçok farklı yer işareti oluşturabilir ve tek bir rapor sayfasının çeşitli yer işaretlerinde oldukça farklı görünmesini (ve farklı öngörüleri vurgulamasını) sağlayabilirsiniz.

Şekiller ve Resimler için Yer İşaretleri

Yer İşaretlerine şekil ve resim de bağlayabilirsiniz.
Bu özellik kullanıldığında, bir nesneye tıkladığınızda o nesne ile
ilişkili yer işareti gösterilir.
Bu, özellikle düğmelerle çalışırken faydalı olabilir. Power BI’da düğmeleri kullanma ile ilgili makaleyi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Bir nesneye yer işareti atamak için nesneyi seçin, ardından aşağıdaki görüntüde gösterildiği gibi Şekil Biçimlendir bölmesinden Eylem bölümünü genişletin.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-show-edit-time

Bağlantı kaydırıcısını Açık olarak ayarladığınızda nesnenin bir geri düğmesi mi, bir yer işareti mi, yoksa bir Soru-Cevap komutu mu olacağını belirleyebilirsiniz.
Yer işaretini seçerseniz ardından nesnenin hangi yer işaretlerine
bağlanacağını seçebilirsiniz.
Nesne bağlantılı yer işaretlemesi ile pek çok ilgi çekici işlem yapabilirsiniz. Sadece bir nesneye tıklayarak rapor sayfanızdaki görsellere ilişkin bir içindekiler tablosu oluşturabilir veya aynı bilgilerle farklı görünümler (görsel türleri gibi) sağlayabilirsiniz.
Bağlantıyı açmak için, düzenleme modundayken CTRL tuşuna basıp bağlantıya tıklayabilirsiniz; düzenleme modunda değilseniz açmak için bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

Yer İşareti Grupları

Power BI Desktop uygulamasının Ağustos 2018 sürümünden itibaren yer işareti grupları oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.
Yer işareti grubu belirttiğiniz yer işaretlerinden oluşan ve grup halinde gösterilip düzenlenebilen bir koleksiyondur.
Yer işareti grubu oluşturmak için CTRL tuşunu basılı tutarken gruba dahil etmek istediğiniz yer işaretlerini seçin ve ardından seçtiğiniz yer işaretlerinden birinin yanındaki üç noktaya tıklayıp açılan menüden Grup seçeneğini belirtin.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-update-1

Power BI Desktop, gruba otomatik olarak Grup 1 adını verir. Elbette ada çift tıklayarak istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-update-news-1

Herhangi bir yer işareti grubunun adına tıkladığınızda grup genişletilir veya daraltılır ve tek bir yer işareti gösterilmez.
Yer işaretlerinin Görüntüle özelliğini kullandığınızda aşağıdaki işlemler gerçekleşir;

  • Seçilen yer işareti bir grubun içindeyse Görüntüle seçeneğini belirlediğinizde görüntüleme oturumunda yalnızca bu gruptaki yer işaretleri gösterilir.
  • Seçilen yer işareti bir grup değilse veya en üst düzeydeyse (yer işareti grubunun adı gibi) gruptaki yer işaretleri dahil olmak üzere rapordaki tüm yer işaretleri oynatılır.

Yer işaretleri grubunu çözmek için gruptaki yer işaretlerinden birini seçin, üç noktaya tıklayın ve açılan menüden Grubu Çöz‘ü seçin.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-update-bookmark-new-panes

Gruptaki bir yer işaretinden Grubu çöz’ü seçtiğinizde tüm yer işaretlerinin gruptan çıkarılacağını unutmayın (grup silinir ancak yer işaretleri silinmez).
Gruptaki yer işaretlerinden birini kaldırmak isterseniz grup üyelerinden
birinden Grubu çöz’ü seçerek grubu silmeniz ve ardından grupta olmasını istediğiniz üyeleri seçip (CTRL tuşuna basılı tutup tıklayarak) tekrar Grup öğesini seçmeniz gerekir.

Spotlight’ı Kullanmak

Yer işaretleri ile gelen bir diğer özellik de Spotlight’tır. Örneğin, Görünüm modunda yer işaretlerinizin sunumunu yaparken Spotlight ile ilgiyi belirli bir grafiğe çekebilirsiniz.
Şimdi aralarındaki farkları görmek için Spotlight ile odak modunu karşılaştıralım.

1-Odak modunda, odak modu simgesini seçerek bir görselin tuvalin tamamını doldurmasını sağlayabilirsiniz.

2-Spotlight’ı kullanarak ise sayfadaki tüm diğer görsellerin rengini neredeyse saydam olacak şekilde soldurarak bir görseli özgün boyutunda vurgulayabilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-update-new-country-data-1

Önceki görüntüdeki görsel için odak simgesi seçili olduğu için sayfa aşağıdaki gibi görünür;

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-new-data-frame-1

Görselin üç nokta menüsünden Spotlight seçildiğindeyse sayfa aşağıdaki gibi görünür;

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-update-spotligh-1

Power BI Hizmetinde Yer İşaretleri

Power BI hizmetinde en az bir yer işareti bulunan bir rapor yayımladığınızda, bu yer işaretlerini Power BI hizmetinde görüntüleyebilir ve yer işaretleriyle etkileşim kurabilirsiniz. Bir raporda yer işaretleri mevcut olduğunda söz konusu bölmelerden her birimi göstermek için Görünüm > Seçim Bölmesi veya Görünüm > Yer İşaretleri Bölmesi‘ni seçebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-scinece-bookmark-pane-visual

Power BI hizmetinde Yer İşaretleri bölmesi, tıpkı Power BI Desktop’taki gibi çalışır.
Yer işaretlerinizi bir slayt gösterisi gibi sırayla göstermek için Görünüm seçeneğini belirlemek de buna dahildir.
Yer işaretleri arasında gezinmek için gri renkli yer işareti başlık çubuğunu kullanmayı unutmayın.
Siyah okları kullanırsanız yer işaretleri arasında değil, raporlar arasında gezinirsiniz.

Sınırlamalar ve Önemli Noktalar

Yer işaretleri’nin bu sürümünde dikkat etmeniz gereken bazı sınırlamalar ve önemli noktalar bulunmaktadır.
1-Çoğu özel görsellerin yer işareti eklemeyle iyi çalışması gerekir. Yer işareti eklemeyle ve özel görselle ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, bu özel görseli oluşturan kişiye başvurun ve görseline yer işareti desteği eklemesini
isteyin.
2-Yer işareti oluşturduktan sonra rapor sayfasına bir görsel eklerseniz bu görsel, varsayılan durumunda görüntülenir.
Bu, önceden yer işaretleri oluşturduğunuz bir sayfaya dilimleyici eklediğinizde dilimleyicinin varsayılan durumunda davranış göstereceği anlamına da gelir.
3-Bir yer işareti oluşturulduktan sonra gerçekleştirdiğiniz görsel taşıma işlemleri, yer işaretinde gösterilir.

Yorum yap