logo
tr
en

Görsel Öğe Çözümleri

microsoft-power-bi-visual-operations--1100x619

Görsel Öğe Çözümleri

Power BI Desktop ile, raporlarınızın görünümünü geliştirmek için duvar kağıdı ve görselleştirmelere yönelik geliştirilmiş görsel üst bilgiler gibi görsel öğeler kullanabilirsiniz.

microsoft-power-bi-visual-operations-finish-1-1024x468

Power BI Desktop‘ın Temmuz 2018 sürümünden başlayarak, raporlarınızda kullanılacak geliştirmeler yapabilir, analizleriniz ve raporlarınızın eskisinden daha da cazip olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Arka planınızın, verilerinizle anlatmak istediğiniz hikayeyi geliştirmesi veya öğelerini vurgulaması için raporlarınıza duvar kağıdı uygulayabilir,
  • Rapor tuvalinizde mükemmel hizalanmış görseller oluşturmak için, tek tek görselleştirmeler için geliştirilmiş görsel üst bilgiler kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki bölümlerde bu geliştirmelerin nasıl kullanılacağı ve bunların raporlarınıza nasıl uygulanacağı açıklanmaktadır.

Power BI Raporlarında Duvar Kağıdı Kullanmak

Rapor sayfanızın dışındaki gri alanı duvar kağıdı kullanarak biçimlendirebilirsiniz.Aşağıdaki görüntüde, duvar kağıdının nereye uygulandığını netleştiren bir ok vardır.

microsoft-power-bi-visual-operations-edit

Duvar kağıdını her rapor sayfası için ayarlayabileceğiniz gibi, aynı duvar kağıdının raporunuzun her sayfasında kullanılmasını da sağlayabilirsiniz. Duvar kağıdınızı ayarlamak için, raporunuzda hiçbir görsel seçili değilken
Biçimlendirme simgesine dokunun veya tıklayın; bölmede Duvar kağıdı kartı gösterilir.

microsoft-power-bi-visual-operations-edit-new-1

Renk, açılan listesini seçerek duvar kağıdı olarak uygulanacak bir renk belirtebilir veya Görüntü Ekle düğmesini seçerek duvar kağıdı olarak uygulanacak görüntüyü belirtebilirsiniz. Ayrıca duvar kağıdınız ister renk ister görüntü olsun, Saydamlık kaydırıcısını kullanarak duvar kağıdı için saydamlık da ayarlayabilirsiniz.
Duvar kağıdı için geçerli olan aşağıdaki tanımları da aklınızda bulundurmanız yararlı olur:

  • Rapor alanınızın dışındaki gri alan, duvar kağıdı alanıdır
  • Tuvalde görselleri yerleştirebileceğiniz alan rapor sayfası olarak adlandırılır ve Biçim bölmesinde Sayfa arka planı açılan listesi kullanılarak değiştirilebilir.

Rapor sayfası her zaman ön plandadır (duvar kağıdıyla karşılaştırıldığında), duvar kağıdı bunun arkasında yer alır ve rapor sayfasının er gerideki öğesidir. Sayfaya saydamlık uyguladığınızda raporunuzdaki görsellere de saydamlık uygulanır; böylelikle arka planınız görsellerinizin arasından görünür durumda olur.
Tüm yeni raporlar için varsayılan ayarlar şöyledir:

  • Rapor sayfası beyaz renge ve saydamlığı da %100’e ayarlanır
  • Duvar kağıdı beyaz renge ve saydamlığı da %0’a ayarlanır

Sayfa arka planınızı %50’den yüksek bir saydamlığa ayarladığınızda, raporunuzu oluşturur veya düzenlerken size rapor tuvalinin sınırındaki kenarlığı göstermek için noktalı bir kenarlık görüntülenir.

microsoft-power-bi-visual-operations-edit-add-image

Noktalı kenarlığın yalnızca raporunuz düzenlenirken gösterildiğini ve yayımlanan raporunuz kişiler tarafından görüntülenirken, örneğin Power BI hizmetinde görüntülenirken bu kenarlığın gösterilmediğini anımsamak
önemlidir.

NOT: Duvar kağıdı olarak koyu renkli arka planlar kullanıyor ve metin rengini çok açık veya beyaz olarak ayarlıyorsanız PDF’ye dışarı aktar özelliği duvar kağıdını dışarı aktarmayacağından beyaz yazı tiplerinin oluşturulan PDF dosyasında görünmeyebileceğini unutmayın.

Power BI Raporlarında Geliştirilmiş Görsel Üst Bilgileri Kullanmak

Power BI Desktop’ın Temmuz 2018 tarihli sürümünden başlayarak, raporlardaki görsellerin üst bilgileri önemli ölçüde geliştirildi.
Başlıca geliştirmeler üst bilginin görselden ayrılması, böylelikle konumunun tercih ettiğiniz düzen ve yerleşime göre ayarlanabilmesi ve üst bilginin artık görselin üstünde kaymak yerine içinde gösterilmesidir.

Varsayılan olarak, üst bilgi başlıkla hizalanmış üst bilginin içinde gösterilir. Aşağıdaki görüntüde, üst bilgiyi (sabitle simgesi, genişlet simgesi ve üç nokta simgesi) görselin içinde, sağa hizalanmış olarak ve görselin başlığıyla aynı yatay konum üzerinde görebilirsiniz.

microsoft-power-bi-visual-operations-transperancy-image

Görselinizin başlığı yoksa, aşağıdaki görüntüde gösterildiği gibi üst bilgi görselin üst kısmında sağa hizalanmış olarak kaydırılır.

microsoft-power-bi-visual-operations-transperancy-image-ex

Görsel raporunuzun en üstüne konumlandırıldıysa, görsel üst bilgisi görselin altına yaslanır.

microsoft-power-bi-visual-operations-transperancy-image-ex-slicer

Her görselin Görselleştirmeler bölmesinin Biçimlendirme bölümünde Görsel üst bilgi adlı bir de kartı vardır.
Bu kartta görsel üst bilginin her türlü özelliğini ayarlayabilirsiniz.

microsoft-power-bi-visual-operations-transperancy-image-ex-grid-1

NOT: Siz raporu yazar veya düzenlerken, geçişlerin görünürlüğü raporunuzu etkilemez. Raporu yayımlamalı ve etkiyi görmek için
rapora okuma modunda bakabilirsiniz. Bu davranış, görsel üst bilgilerde sağlanan birçok seçeneğin, özellikle de düzenlemenin
sorunlarını size bildiren uyarı simgelerinin düzenleme sırasında önemli olmasını güvence altına alır.

Yalnızca Power BI hizmetinde gösterilen raporlar için,
Çalışma Alanım > Raporlar‘a gidip Ayarlar simgesini seçerek görsel üst bilgilerin kullanımını ayarlayabilirsiniz. Orada, Ayarlar simgesini seçtiğiniz raporun ayarlarını görür ve aşağıdaki görüntüde gösterildiği gibi ayarları belirleyebilirsiniz.

microsoft-power-bi-visual-operations-transperancy-image-ex-WEB-1-1024x773

Mevcut raporlar için geliştirilmiş görsel üst bilgileri etkinleştirme
Yeni görsel üst bilgi, tüm yeni raporlarda varsayılan davranıştır. Mevcut raporlar için, Dosya > Seçenekler ve Ayarlar > Seçenekler‘e giderek ve ardından Rapor ayarları bölümünde Modern görsel üst bilgiyi
güncelleştirilmiş stil oluşturma seçenekleri ile birlikte kullanın onay kutusunu etkinleştirerek Power BI Desktop‘ta bu davranışı etkinleştirmeniz gerekir.

microsoft-power-bi-visual-operations-transperancy-image-ex-web-new-1

Yorum yap