logo
tr
en

Power BI Harita Çözümleri

power-bi-data-science-maps-detail-ex-1100x619

Power BI Harita Çözümleri

Power BI Desktop‘ta, bir harita üzerindeki bölgelerin göreli karşılaştırmalarını göstermek için farklı bölgelere farklı
renkler uygulayarak bir Şekil Haritası oluşturursunuz.
Harita görselinin aksine, Şekil Haritası bir harita üzerindeki veri noktalarının kesin coğrafi konumlarını gösteremez. Asıl amacı, harita üzerindeki bölgeleri farklı şekilde renklendirerek bunlara ilişkin göreli karşılaştırmalar göstermektir.
Şekil Haritası görselleri, ESRITopoJSON haritalarını temel alır.
Bu haritaların etkileyici özelliği, kendi oluşturabildiğiniz; coğrafi harita, oturma düzeni ve kat planı gibi özel haritaları kullanabilmenize olanak
sağlamasıdır.

Şekil Haritası Oluşturmak

Şekil Haritası denetimini, önizleme sürümüyle (Preview Features) birlikte sunulan haritalarla test edebilir veya aşağıdaki Özel Harita Kullanma adlı bölümde açıklanmış gereksinimleri karşılaması koşuluyla kendi özel haritanızı kullanabilirsiniz.
Şekil Haritası görseli Önizleme‘dedir ve Power BI Desktop‘ta etkinleştirilmesi gerekir.
Şekil Haritası’nı etkinleştirmek için,
Dosya > Seçenekler ve Ayarlar > Seçenekler > Önizleme Özellikleri’ni seçin ve ardından Şekil Haritası Görseli (Shape Map Visual) onay kutusunu işaretleyin.
Seçiminizi yaptıktan sonra Power BI Desktop’ı yeniden başlatmanız gerekir.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-preview-feuteres

Şekil Haritası etkinleştirildiğinde, Görsel Öğeler (Visualizations) bölmesindeki Şekil Haritası denetimine tıklayın.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations

Power BI Desktop, boş bir Şekil Haritası görsel tasarım tuvali oluşturur.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations-edit-1

Bir Şekil Haritası oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

1-Alanlar bölmesinde, bölge adlarını (veya kısaltmalarını) içeren bir veri alanını Konum demetine, bir veri ölçüsü alanını ise Renk doygunluğu demetine sürükleyin (Henüz bir harita görmezsiniz).

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations-edit-details-1

2-Biçim ayarları bölmesinde, Şekil’i genişletin ve Standart Haritalar açılan menüsünden seçim yaparak verilerinizi gösterin.
Bu noktada, aşağıdaki görüntüde olduğu gibi işleme görüntülenir.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations-show

NOT:Bu makalenin sonundaki Bölge Anahtarları bölümünde, Şekil Haritası görselini test etmek için kullanabileceğiniz harita bölge anahtarlarını içeren bir tablo koleksiyonu bulunur.

3-Ardından, Biçim Ayarları bölmesini kullanarak, veri noktası renklerinin yanı sıra harita izdüşümü ve yakınlaştırma ayarlarını değiştirebilirsiniz. Yakınlaştırma ayarlarını da değiştirebilirsiniz.
Örneğin, renkleri değiştirebilir, maksimum ve minimum değerleri belirleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations-show-different

4-Ayrıca Açıklama demetine bir kategori veri sütunu ekleyebilir ve harita bölgelerini kategorilere göre sınıflandırabilirsiniz.

Özel Harita Kullanmak

TopoJSON biçimindeki özel haritaları Şekil Haritası ile kullanabilirsiniz. Haritanız başka bir biçimdeyse Map Shaper gibi çevrimiçi araçları kullanarak şekil dosyalarınızı ve GeoJSON haritalarınızı TopoJSON biçimine dönüştürebilirsiniz.
TopoJSON harita dosyanızı kullanmak için, raporunuza bir Şekil Haritası görseli, Konum ve Renk doygunluğu demetlerine ise bazı veriler ekleyin. Ardından Görsel Öğeler bölmesinde Biçim bölümü seçili iken (aşağıdaki
görüntüde (1) olarak gösterilen) Şekil bölümünü genişletin ve +Harita Ekle seçeneğini belirleyin.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations-edit-new-data

Örnek Özel Eşlemeler

ABD Savcılar Bürosu, dava ve dosya yükü verileriyle ilgili yıllık mali rapor yayınlar. Tüm raporlarına aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir,

https://www.justice.gov/usao/resources/annual-statistical-reports

Eyaletler birden çok bölgeye ayrılabildiğinden, özel şekil haritası kullanmamız gerekir. ABD yargı bölgelerinin TopoJSON haritasını Power BI Desktop’a içeri aktararak, yıllık mali bölge savcı verilerini görselleştirebiliriz.
Aşağıdaki resimde bu haritanın bir örneği gösterilmektedir.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations-maps-detail-1

Tek tek eyalet haritalarıyla ilgi çekici şeyler yapabilir ve içerdiği bölgelere dayalı daha fazla ayrıntı gösterebilirsiniz.

power-bi-data-science-shap-maps-visual-visualizations-maps-detail-2-1

Bu veri kümesi ve görselleştirme ile deneme yapmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak bu raporu oluşturmak için kullanılan PBIX dosyasını indirebilirsiniz.

Özel şekil haritası .PBIX dosyası

Harita Verilerini Almak

Şekil Haritası‘nı test etmek üzere bir modele hızlıca veri almak için, bu makalenin sonundaki tablolardan birini kopyalayabilir ve ardından Giriş şeridindeki Verileri Girin seçeneğini belirleyebilirsiniz.

microsoft-power-bi-data-science-edit-tavle-maps-1

Verilerinizde birden çok sütun varsa, verileri yapıştırmak için Excel gibi bir düzenleyici kullanmanız ve sonra her bir veri sütununu ayrı olarak kopyalamanız gerekir.
Ardından, verileri Power BI Desktop’a yapıştırabilirsiniz.
En üst satır otomatik bir şekilde başlık olarak tanımlanır.

microsoft-power-bi-data-science-edit-table-maps-edit-1

Yeni bir sütun girmek için yeni bir sütun adı yazıp (sağdaki boş sütuna) her hücreye tıpkı Excel‘de yapabildiğiniz gibi değer eklemeniz yeterlidir.
İşlemi tamamladığınızda, Yükle‘yi seçerek tablonun Power BI Desktop için veri modeline eklenmesini sağlayın.

NOT:Ülkelerle veya bölgelerle çalışırken harita görselleştirmelerinde coğrafi kodlamanın düzgün çalışmasını sağlamak için üç harfli
kısaltmalar kullanın. Bazı ülkeler veya bölgeler düzgün şekilde tanınmayabileceğinden iki harfli kısaltmalar kullanmayın.

Önizleme Davranışı ve Gereksinimleri

Şekil Haritası’nın bu Önizleme sürümü için akılda bulundurulması gereken bazı önemli noktalar ve gereksinimler
vardır:
-Şekil Haritası görseli Önizleme’dedir ve Power BI Desktop’ta etkinleştirilmesi gerekir. Şekil Haritası’nıetkinleştirmek için,
Dosya > Seçenekler ve Ayarlar > Seçenekler > Önizleme Özellikleri’ni seçin ve ardından Şekil Haritası Görseli onay kutusunu işaretleyin.
-Şu anda Açıklama sınıflandırmasının düzgün şekilde çalışabilmesi için Renk doygunluğu demetini de ayarlamanız gerekir.
-Şekil Haritası’nın son sürümü, şu anda seçili haritanın harita anahtarlarını gösteren bir kullanıcı arabirimi içerecektir (son sürüm için ayarlanmış bir tarih yoktur ve Şekil Haritası halen Önizleme aşamasındadır). Bu
Önizleme sürümünde, bu makalenin aşağıdaki Bölge Anahtarları bölümünde bulunan tablolarda yer alan harita bölgesi anahtarlarına başvurabilirsiniz.
-Şekil Eşlemesi görseli en fazla 1.000 veri noktasına kadar çizim yapar.

Yorum yap