logo
tr
en

Power BI ile Harici Bir R IDE’si Kullanmak

power-bi-r-script-1100x619

Power BI ile Harici Bir R IDE’si Kullanmak

Power BI Desktop ile dış R IDE‘nizi (Tümleşik Geliştirme Ortamı) kullanarak R betikleri oluşturabilir ve geliştirebilir, ardından da söz konusu betikleri Power BI’da kullanabilirsiniz.

power-bi-microsoft-r-script

Dış R IDE’leri Etkinleştirmek

Önceki sürümlerde, R betikleri oluşturmak ve çalıştırmak için Power BI Desktop‘taki R betik düzenleyicisini kullanmanız gerekiyordu.Bu sürümle birlikte, dış R IDE‘nizi Power BI Desktop‘ta başlatabilir ve verilerinizin
otomatik olarak R IDE‘ye aktarılmasını ve burada görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Burada, betiği söz konusu R IDE‘de değiştirebilir ve ardından Power BI Desktop‘a yapıştırarak Power BI görselleri ve raporları
oluşturabilirsiniz.
Power BI Desktop‘ın Eylül 2016 sürümü (2.39.4526.362 sürümü) itibarıyla, hangi R IDE’yi kullanmak istediğinizi belirtebilir ve otomatik olarak Power BI Desktop‘ta açılmasını sağlayabilirsiniz.
Bu özelliği kullanmak için yerel bilgisayarınıza R IDE yüklemeniz gerekir. Power BI Desktop R Motoru içermez,dağıtmaz veya yüklemez. Bu nedenle, R’ı yerel bilgisayarınıza ayrı olarak yüklemeniz gerekir. Hangi R IDE’yi
kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki şekillerde ilerleyebilirsiniz:

1-Revolution Open ve CRAN Repository gibi, çoğu ücretsiz olarak sunulan R IDE’ler arasından favorinizi yükleyebilirsiniz.
2-Power BI Desktop, R Studio ve Visual Studio için R Araçları’nı içeren Visual Studio 2015 Power BI Desktop’ta R IDE başlatma düzenleyicilerini de destekler.
3-Ayrıca aşağıdakilerden birini gerçekleştirerek farklı bir R IDE yükleyebilir ve Power BI Desktop’ın söz konusu R IDE’yi açmasını sağlayabilirsiniz:

a-.R dosyalarını, Power BI Desktop’ın açmasını istediğiniz dış IDE ile ilişkilendirebilirsiniz.
Seçenekler iletişim kutusunun R Betik Seçenekleri bölümündeki Diğer seçeneğini belirleyerek,
b-Power BI Desktop’ın açması gereken .exe dosyasını belirtebilirsiniz. Dosya > Seçenekler ve ayarlar > Seçenekler’e giderek Seçenekler iletişim kutusunu görüntüleyebilirsiniz.

power-bi-microsoft-r-script-settings

Yüklü birden çok R IDE‘niz varsa Seçenekler iletişim kutusundaki Algılanan R IDE‘ler açılan menüsünden seçim yaparak, hangisinin açılacağını belirtebilirsiniz.
Varsayılan olarak, Power BI Desktop dış R IDE olarak R Studio‘yu açar (yerel bilgisayarınızda yüklüyse); R Studio yüklü değilse ve R Tools for Visual Studio içeren Visual Studio 2015‘e sahipseniz bu başlatılır. Bu iki R
IDE’den hiçbiri yüklü değilse .R dosyalarıyla ilişkili olan uygulama açılır.
Herhangi bir .R dosyası ilişkilendirmesi bulunmuyorsa, Seçenekler iletişim kutusunun Tercih ettiğiniz R IDE‘ye göz atın bölümünde bir özel IDE’ye ilişkin yolu belirtebilirsiniz. Ayrıca R IDE‘yi başlat ok simgesinin yanındaki
Ayarlar dişli simgesini seçerek Power BI Desktop‘ta farklı bir R IDE de başlatabilirsiniz.


Power BI Desktop’ta R IDE Başlatmak

Power BI Desktop‘ta R IDE başlatmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Power BI Desktop’a veri yükleyin.
 2. Alanlar bölmesinden birlikte çalışmak istediğiniz alanlar seçin. Henüz betik görsellerini
  etkinleştirmediyseniz bunu gerçekleştirmeniz istenir.
power-bi-microsoft-r-enable-script
 1. Betik Görselleri etkinleştirildiğinde, Görsel Öğeler bölmesinden bir R görseli seçebilir ve betiğinizin sonuçlarını görüntülemeye hazır, boş bir R görselinin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. R Betik düzenleyicisi bölmesi de görüntülenir.
power-bi-microsoft-r-script-editor-1
 1. Artık R betiğinizde kullanmak istediğiniz alanları seçebilirsiniz. Bir alan seçtiğinizde, R Betik Düzenleyicisi alanı otomatik olarak, seçtiğiniz alanı veya alanları temel alan betik kodları oluşturur. R betiğinizi doğrudan R Betik Düzenleyicisi bölmesinde oluşturabilir (veya buraya yapıştırabilir) ya da bölmeyi boş bırakabilirsiniz.
power-bi-microsoft-r-script-editor-frame-1
 1. Şimdi R IDE‘nizi doğrudan Power BI Desktop‘tan başlatabilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi, R Betik Düzenleyicisi başlık çubuğunun sağ tarafında bulunan R IDE‘yi başlat düğmesini seçin.
power-bi-microsoft-r-script-settings-data
 1. Aşağıdaki görüntüde gösterildiği gibi, belirttiğiniz R IDE Power BI Desktop tarafından açılır. (Bu görüntüde,RStudio varsayılan R IDE’dir.)
power-bi-microsoft-r-script-settings-data-r
 1. Power BI Desktop‘ın R betik düzenleyicisi bölmesinde oluşturduğunuz her betik R IDE‘nizdeki 4.satırdan itibaren yer alır. Bu noktada R betiğinizi R IDE’de oluşturabilirsiniz. R IDE’nizde R betiğinizi tamamladıktan sonra, bunu kopyalayıp Power BI Desktop‘taki R betik düzenleyicisi bölmesine yapıştırırken, Power BI Desktop‘ın otomatik olarak oluşturduğu betiğin ilk üç satırını dışlamanız gerekir.
  Betiğin ilk üç satırını Power BI Desktop’a geri yapıştırmayın, bu satırlar yalnızca Power BI Desktop’taki R IDE‘nizi içeri aktarmak için kullanılmıştır.

Doğrudan Power BI Desktop’tan bir R IDE başlatma ile ilgili birkaç sınırlama bulunur:
1-Betiğinizin R IDE‘den Power BI Desktop‘a otomatik olarak aktarılması desteklenmez.
2R Client Düzenleyicisi (RGui.exe) desteklenmez, bunun nedeni, düzenleyicinin dosyaları açmak için tek başına kullanılamamasıdır.

Yorum yap