logo
tr
en

Power BI’da Verileri Yenilemek – 2

Ek1-1100x624

Power BI’da Verileri Yenilemek – 2

Ne Yenilenebilir?

  Power BI’da tipik olarak Veri Al seçeneğini kullanarak yerel bir sürücü, OneDrive veya SharePoint Online’dan bir dosyadan verileri içeri aktarır, Power BI Desktop’tan bir rapor yayımlar veya doğrudan kuruluşunuzdaki bulut ortamında bulunan bir veritabanına bağlanırsınız. Power BI’da neredeyse tüm veriler yenilenebilir ancak yenileme ihtiyacı veri kümenizin nasıl oluşturulduğuna ve bağlı olduğu veri kaynaklarına göre değişir. Veri yenileme açısından her birini inceleyelim.

Daha fazla ayrıntıya geçmeden önce anlaşılması gereken bazı önemli hususlar vardır:

Otomatik yenileme: Veri kümesinin düzenli olarak yenilenmesi için herhangi bir kullanıcı yapılandırmasının gerekli olmadığı anlamına gelir. Veri yenileme ayarları Power BI tarafından sizin için yapılandırılır. Çevrimiçi hizmet sağlayıcılar için yenileme genellikle günde bir kez gerçekleşir. OneDrive’dan yüklenen dosyalar için otomatik yenileme, dış veri kaynağından alınmayan veriler için bir saatlik aralıklarla gerçekleşir. Farklı yenileme zamanlaması ayarları yapılandırabilir ve el ile yenileyebilirsiniz ancak büyük olasılıkla buna ihtiyaç duymazsınız.

Kullanıcı tarafından yapılandırılan el ile veya zamanlanmış yenileme: Bu, Şimdi Yenile seçeneğini kullanarak bir veri kümesini kendiniz ayarlayabileceğiniz veya bir veri kümesi ayarlarında Yenilemeyi Zamanla seçeneğini kullanarak bir yenilemeye zamanlaması oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Bu yenileme türü, dış çevrimiçi ve şirket içi veri kaynaklarına bağlanan Power BI Desktop dosyaları ve Excel çalışma kitapları için gereklidir.

NOT: Zamanlanmış yenileme için bir saat yapılandırdığınızda başlamadan önce bir saate kadar gecikme yaşanabilir.

Canlı/DirectQuery: Bu, Power BI ile veri kaynağı arasında canlı bir bağlantı olduğu anlamına gelir. Şirket içi veri kaynakları için Yöneticilerin kurumsal ağ geçidinde bir veri kaynağını yapılandırması gerekecektir ancak kullanıcı etkileşimi gerekmeyebilir.

NOT: Performansı artırmak için, DirectQuery ile bağlı verileri olan panolar otomatik olarak güncelleştirilir.Ayrıca, kutucuktaki Daha Fazla menüsünü kullanarak dilediğiniz zaman bir kutucuğu kendiniz yenileyebilirsiniz.

Yerel Dosyalar ve OneDrive veya SharePoint Online’daki Dosyalar

Veri yenileme, dış çevrimiçi veya şirket içi veri kaynaklarına bağlanan Power BI Desktop dosyaları ve Excel çalışma kitapları için desteklenir. Bu, yalnızca Power BI hizmetindeki veri kümesi için verileri yeniler. Yerel dosyanızı güncelleştirmez.

Dosyalarınızı OneDrive veya SharePoint Online’da tutmanız ve bunları Power BI hizmetinden bağlamanız büyük bir esneklik sağlar.   Ancak bu esneklik aynı zamanda anlaşılmasını çok güç hale getirir. OneDrive veya SharePoint Online’da depolanan dosyalar için zamanlanmış yenileme paket yenilemeden farklıdır. Yenileme türleri bölümünden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Power BI Desktop Dosyası

veri-kaybagı

NOT: Web.Page işlevini kullanırken, veri kümesini veya raporunuzu 18 Kasım 2016 tarihinden sonra yeniden yayımladıysanız bir ağ geçidi gereklidir.

Excel Çalışma Kitabı

VARİ-KAYNAGI-2

OneDrive Veya SharePoint Online’da Virgülle Ayrılmış Değer (.csv) Dosyası

VERİ-KAYNAGI-3

Yorum yap