logo
tr
en

Power BI’da Verileri Yenilemek-1

evry_gi_u_644675352.jpg-28large29-1100x780

Power BI’da Verileri Yenilemek-1

Her zaman en son verileri aldığınızdan emin olmak, çoğu zaman doğru kararları vermenizde kritik rol oynar.

Büyük ihtimalle daha önce bazı verilere bağlanmak ve verileri karşıya yüklemek için Power BI’da Veri Al seçeneğini kullandınız, bazı raporlar ve bir pano oluşturdunuz.

Şimdiyse verilerinizin gerçekten de en iyi ve en güncel durumda olduğundan emin olmak istiyorsunuz.Çoğu durumda hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Salesforce veya Marketo içerik paketi gibi bazı veriler sizin için otomatik olarak yenilenir. Bağlantınız canlı bağlantı veya DirectQuery ile kuruluyorsa veriler en güncel duruma getirilecektir.

Ancak diğer durumlarda (örneğin dış çevrimiçi ya da şirket içi veri kaynağı ile bağlantı halindeki bir Excel çalışma kitabı veya Power BI Desktop dosyası ile çalışırken) verileri el ile yenilemeniz ya da Power BI hizmetinin sizin adınıza raporlarınızdaki ve panolarınızdaki verileri yenilemesi için bir yenileme zamanlaması ayarlamanız gerekecektir.

Bu ve birkaç başka makale; Power BI hizmetinde veri yenilemenin nasıl çalıştığını, bir yenileme zamanlaması oluşturmanız gereken durumları ve verilerinizi başarıyla yenilemek için ihtiyacınız olanları anlamanız için size yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Veri Yenilemeyi Anlama

Yenilemeyi ayarlamadan önce neyi yenilediğinizi ve verilerinizi nereden aldığınızı anlamanız önemlidir.

  Veri kaynağı, raporlarınızda ve panolarınızda gördüğünüz verilerin geldiği yerdir; örneğin Google Analytics veya QuickBooks gibi bir çevrimiçi hizmet, Azure SQL Veritabanı gibi bulut ortamındaki bir veritabanı veya kuruluşunuzdaki yerel bir bilgisayar ya da sunucuda bulunan bir veritabanı veya dosya olabilir.

Bunların hepsi veri kaynağıdır. Veri kaynağının türü, kaynaktan verilerin nasıl yenilendiğini belirler. Daha sonra Neler yenilenebilir ? bölümünde her veri kaynağı türü için yenilemeyi daha ayrıntılı şekilde ele alacağız.

  Veri kümesi, Veri Al seçeneğini kullanarak bir içerik paketine veya dosyaya bağlandığınızda ve bunlardan veri yüklediğinizde ya da canlı bir veri kaynağına bağlandığınızda Power BI’da otomatik olarak oluşturulur.

Power BI Desktop ve Excel 2016’da tıpkı Veri Al ile olduğu gibi dosyanızı doğrudan Power BI hizmetinde yayımlayabilirsiniz.

Her durumda, bir veri kümesi oluşturulur ve Power BI hizmetindeki Çalışma Alanım ya da Grup kapsayıcılarında görünür.

Bir veri kümesi için üç nokta (…) simgesini seçtiğinizde bir rapordaki verileri araştırabilir, ayaları düzenleyebilir ve yenileme ayarlayabilirsiniz.

dataset-menu

  Bir veri kümesi, bir veya daha fazla veri kaynağından veri alabilir. Örneğin, Power BI Desktop’ı kuruluşunuzdaki bir SQL Veritabanından veri alabilir ve diğer verileri OData akışından çevrimiçi alabilirsiniz.

Ardından, dosyayı Power BI hizmetinde yayımladığınızda tek bir veri kümesi oluşturulur ancak hem SQL Veritabanı hem de OData akışına ait veri kaynaklarını içerir.

  Bir veri kümesi; veri kaynakları, veri kaynağı kimlik bilgileri ve çoğu durumda veri kaynağından kopyalanan bir alt veri kümesi hakkında bilgiler içerir.

Raporlar ve panolarda görselleştirmeler oluşturduğunuzda, veri kümesindeki verileri incelediğinizde veya Azure SQL Veritabanı gibi bir canlı bağlantı olması durumunda veri kümesi, doğrudan veri kaynağından görüntülediğiniz verileri tanımlar.

Analysis Services canlı bağlantıları için veri kümesi tanımı, doğrudan Analysis Services kaynağından gelir.

***Verileri yenilediğinizde veri kaynağınızdan alınıp Power BI’da depolanan veri kümesindeki verileri güncelleştirirsiniz. Bu, artımlı yenileme değil, tam yenilemedir.

  İster Şimdi Yenile kullanarak ister bir yenileme zamanlaması oluşturarak bir veri kümesindeki verileri yenilediğinizde Power BI, veri kümesindeki bilgileri kullanarak kendisi için tanımlanan veri kaynaklarına bağlanır, güncelleştirilen verileri sorgular ve ardından güncelleştirilen verileri veri kümesine yükler.

Raporlarınız veya panolarınızda bulunan ve verilere dayanan tüm görselleştirmeler otomatik olarak güncelleştirilir.

Daha fazla ayrıntıya geçmeden önce anlaşılması gereken çok önemli bir husus vardır:

***Veri kümesini ne kadar sık yenilerseniz yenileyin veya canlı verileri ne kadar sık görüntülerseniz görüntüleyin önce veri kaynağındaki verilerin güncel olması gerekir.

  Çoğu kuruluş, verilerini genellikle akşam olmak üzere günde bir kez işler. Şirket içindeki veritabanına bağlı bir Power BI Desktop dosyasından oluşturulan bir veri kümesi için yenileme zamanlaması oluşturursanız ve BT departmanı akşamları bir kez bu SQL veritabanı üzerinde işlemler yürütürse yalnızca günde bir kez gerçekleştirilmek üzere bir yenileme zamanlaması oluşturmanız gerekir.

Örneğin, veritabanı üzerinde işlem yapıldıktan sonra ancak mesai başlamadan önce olacak şekilde.

Elbette her zaman bu durum geçerli değildir. Power BI hizmeti; sık sık, hatta gerçek zamanlı olarak güncelleştirilen veri kaynaklarına bağlanma olanakları sağlar.

Yenileme Türleri

Power BI hizmetinde gerçekleşen dört ana yenileme türü vardır. Paket yenileme, model/veri yenileme, kutucuk yenileme ve görsel kapsayıcı yenileme.

Paket Yenileme

Bu, Power BI Desktop veya Excel dosyanızı Power BI hizmeti ve OneDrive veya SharePoint Online arasında eşitler.

Bu, orijinal veri kaynağından veri çekmez. Power BI’daki veri kümesi yalnızca OneDrive veya SharePoint Online içindeki dosya ile güncelleştirilecektir.

package-refresh

Model/Veri Yenileme

Bu, Power BI hizmetindeki veri kümesini orijinal veri kaynağından elde edilen veriler ile yenileme anlamına gelir.

Bu, zamanlanmış yenileme veya şimdi yenile seçeneği kullanılarak gerçekleştirilir.Bu yenileme türü için şirket içi veri kaynaklarına yönelik bir ağ geçidi gerekir.

Kutucuk Yenileme

Kutucuk yenileme, veri değiştikten sonra panoda kutucuk görsellerinin önbelleğini güncelleştirir.On beş dakikada bir gerçekleştirilir.

Ayrıca, bir panonun sağ üst bölümündeki üç nokta (…)simgesini seçerek ve Pano kutucuklarını yenile seçeneğini belirleyerek kutucuk yenileme işlemi yapabilirsiniz.

dashboard-tile-refresh

Genel kutucuk yenileme hataları ile ilgili ayrıntılar için bkz. Kutucuk hatalarıyla ilgili sorunları giderme.

Görsel Kapsayıcı Yenileme

Görsel kapsayıcı yenileme bir raporda veri değiştikten sonra önbelleğe alınan rapor görsellerini güncelleştirir.

Yorum yap