logo
tr
en

Power BI’da Verileri Yenilemek – İçerik Paketleri ve İçerik Yönetimi

checklist-for-business-moves-planning-your-relocation-auto-startup-moving-company-plan-wr-examples-of-plans-free-sample-pdf-residential-1100x733

Power BI’da Verileri Yenilemek – İçerik Paketleri ve İçerik Yönetimi

Power BI’da iki tür içerik paketi vardır:

Çevrimiçi hizmetlerden içerik paketleri: örneğin Adobe Analytics, SalesForce ve Dynamics CRM Online. Çevrimiçi hizmetlerden oluşturulan veri kümeleri otomatik olarak günde bir kez yenilenir. Büyük olasılıkla gerekli olmasa da el ile yenileyebilir veya bir yenileme zamanlaması ayarlayabilirsiniz. Çevrimiçi hizmetler bulut ortamında olduğundan ağ geçidi gerekmez.

 

Kurumsal içerik paketleri: Kuruluşunuzdaki kullanıcılar tarafından oluşturulur ve paylaşılır. İçerik paketi tüketicileri bir yenileme zamanlaması oluşturamaz veya el ile yenileme yapamaz. Yalnızca içerik paketini oluşturan kişi içerik paketindeki veri kümeleri için yenileme ayarlayabilir. Yenileme ayarları veri kümesi ile birlikte devralınır.

 

Çevrimiçi Hizmetlerden İçerik Paketleri

icerik-paketleri

 

 

Kurumsal içerik paketleri

  Kurumsal bir içerik paketinde yer alan veri kümelerine ilişkin yenileme özellikleri, veri kümelerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yerel dosyalar, OneDrive veya SharePoint Online ile ilgili yukarıdaki bilgilere bakın.

 

 


Şirket içi Veri Kaynaklarına DirectQuery ve Canlı Bağlantılar

  Şirket içi veri ağ geçidi ile Power BI’dan şirket içi veri kaynaklarınıza sorgu iletebilirsiniz. Bir görselleştirme ile etkileşim kurduğunuzda sorgular Power BI’dan doğrudan veritabanına gönderilir. Ardından, güncelleştirilen veri döndürülür ve görselleştirmeler güncelleştirilir. Power BI ve veritabanı arasında doğrudan bağlantı olduğundan yenileme zamanlaması oluşturmanız gerekmez.

Canlı bağlantı kullanarak SQL Service Analysis Services (SSAS) veri kaynağına bağlanırken bir SSAS kaynağına Canlı bağlantı, raporu yüklerken bile DirectQuery’nin aksine önbelleğe karşı çalışabilir. Bu davranış, rapor için yükleme performansını artırır. Yenile düğmesini kullanarak SSAS veri kaynağından son verileri isteyebilirsiniz. SSAS veri kaynakları sahipleri, raporların gerektiği şekilde güncelleştirilmesini sağlamak üzere veri kümesi için zamanlanmış önbellek yenileme sıklığını yapılandırabilir.

  Şirket içi veri ağ geçici ile bir veri kaynağını yapılandırırken veri kaynağını zamanlanmış yenileme seçeneği olarak kullanabilirsiniz. Bu, kişisel ağ geçidinin yerini alacaktır.


NOT: Veri kümeniz canlı veya DirectQuery bağlantısı için yapılandırılmışsa veri kümeleri yaklaşık bir saatlik aralıklarla veya veri etkileşimi gerçekleştiğinde yenilenir. Yenileme sıklığını Power BI hizmetinde Zamanlanmış önbellek yenilemeseçeneğinde el ile ayarlayabilirsiniz.

 

table

 


Bulut Ortamında Veritabanları

DirectQuery sayesinde Power BI ve bulut ortamındaki veritabanı arasında doğrudan bir bağlantı bulunur. Bir görselleştirme ile etkileşim kurduğunuzda sorgular Power BI’dan doğrudan veritabanına gönderilir. Ardından, güncelleştirilen veri döndürülür ve görselleştirmeler güncelleştirilir. Üstelik Power BI hizmeti ve veri kaynağı bulutta olduğundan Kişisel Ağ Geçidi gerekmez.

Bir görselleştirmede kullanıcı etkileşimi yoksa veriler yaklaşık olarak bir saatlik aralıklarla otomatik yenilenir. Zamanlanmış önbellek yenileme seçeneğini kullanarak yenileme sıklığını değiştirebilir ve yenileme sıklığını belirleyebilirsiniz.

Sıklığı ayarlamak için Power BI hizmetinde sağ üst köşede yer alan dişli simgesini ve ardından Ayarlar seçeneğini belirleyin.

 


refresh-data_2

 


Ayarlar sayfası görüntülenir; bu sayfada sıklığını ayarlamak istediğiniz veri kümesini seçebilirsiniz. Sayfanın üst kısımda yer alan Veri Kümeleri sekmesini seçin.

 


refresh-data_3

 


Veri kümesini seçtikten sonra sağ bölmede ilgili veri kümesine ait bir dizi seçenek görüntülenir. DirectQuery/Canlı bağlantı için, aşağıdaki görüntüde gösterildiği şekilde ilişkili açılan menüyü kullanarak yenileme sıklığını 15 dakika yerine haftalık olarak ayarlayabilirsiniz.

 


refresh-data_1

 

1

 

 


Gerçek Zamanlı Panolar

  Gerçek zamanlı panolar, verilerin güncel olduğundan emin olmak için Microsoft Power BI REST API’sini veya Microsoft Stream Analytics’i kullanır. Kullanıcıların gerçek zamanlı panolar için yenilemeyi yapılandırması gerekmediğinden gerçek zamanlı panolar, bu makale kapsamında ele alınmamaktadır.


Yaygın Veri Yenileme Senaryoları

Bazen Power BI’da veri yenileme ile ilgili bilgi edinmenin en iyi yolu örnekleri incelemektir. Yaygın olarak karşılaşılan veri yenileme senaryolarından bazıları şu şekildedir:

 

Veri Tabloları İçeren Excel Çalışma Kitabı

Birden fazla veri tablosu içeren bir Excel çalışma kitabınız var ancak bunların hiçbiri Excel veri modeline yüklü değil. Veri Al işlevini kullanarak çalışma kitabını yerel sürücünüzden Power BI’a yükleyip bir pano oluşturuyorsunuz. Daha sonra yerel sürücünüzdeki çalışma kitabı tablolarının bazıları üzerinde değişiklik yapıyorsunuz ve Power BI’daki panonuzu yeni veriler ile güncelleştirmek istiyorsunuz.

Ne yazık ki bu senaryoda yenileme desteklenmez. Panonuzdaki veri kümesini yenilemek için çalışma kitabını yeniden yüklemeniz gerekecektir. Yine de harika bir çözüm yolu var: Çalışma kitabınızı OneDrive veya SharePoint Online’da tutun!

OneDrive veya SharePoint Online’daki bir dosyaya bağlandığınızda raporlarınız ve panolarınız, verileri dosyadaki şekilde gösterir. Bu durumda, Excel çalışma kitabınızda olduğu şekilde gösterir. Power BI otomatik olarak bir saatlik aralıklarla dosyayı denetler. Çalışma kitabında (OneDrive veya SharePoint Online’daki) değişiklik yaparsanız bu değişiklikler bir saat içinde panonuzda ve raporlarınızda yansıtılır. Hiçbir yenileme ayarlamanız gerekmez. Ancak, güncelleştirmelerinizi Power BI’da hemen görmeniz gerekiyorsa Şimdi Yenile işlevini kullanarak veri kümesini el ile yenileyebilirsiniz.

 

Excel Çalışma Kitabı, Şirketinizdeki Bir SQL Veritabanına Bağlanır

  Yerel bilgisayarınızda SalesReport.xlsx adlı bir Excel çalışma kitabı olduğunu varsayalım. Şirketinizdeki bir SQL veritabanına bağlanmak ve veri modeline yüklenen satış verileri için sorgulama yapmak üzere Excel’de Power Query kullanıldı. Her sabah, çalışma kitabını açıp PivotTable’larınızı güncelleştirmek için Yenile’ye tıklıyorsunuz.

Satış verilerinizi Power BI’da görmek istediğiniz için yerel sürücünüzden SalesReport.xlsx çalışma kitabına bağlanmak ve bu çalışma kitabını yüklemek üzere Veri Al işlevini kullanıyorsunuz.

  Bu durumda, SalesReport.xlsx veri kümesindeki verileri el ile yenileyebilir veya bir yenileme zamanlaması ayarlayabilirsiniz.Veriler aslında şirketinizdeki SQL veritabanından geldiğinden, bir ağ geçidi indirip yüklemeniz gerekir. Ağ geçidini yükleyip yapılandırdıktan sonra SalesReport veri kümesinin ayarlarına gidip veri kaynağında oturum açmanız gerekecektir ancak bunu yalnızca bir kez yapmanız yeterlidir. Ardından, bir yenileme zamanlaması ayarlayarak Power BI hizmetinin otomatik olarak SQL veritabanına bağlanmasını ve güncelleştirilen verileri almasını sağlayabilirsiniz. Raporlarınız ve panolarınız da otomatik olarak güncelleştirilir.

 

NOT: Bu, yalnızca Power BI hizmetindeki veri kümesinde yer alan verileri güncelleştirir. Yerel dosya, yenilemenin bir parçası olarak güncelleştirilmez.

 


Bir OData Akışından Alınan Veriler ile Power BI Desktop Dosyası

  Bu durumda, bir OData akışına bağlanmak ve bu akıştan sayım verilerini içeri aktarmak üzere Power BI Desktop’ta Veri Al işlevini kullanırsınız. Power BI Desktop’ta birden fazla rapor oluşturur, ardından dosyayı WACensus olarak adlandırır ve şirketinizde ortak bir konuma kaydedersiniz. Daha sonra dosyayı Power BI hizmetine yayımlarsınız.

Bu durumda, WACensus veri kümesindeki verileri kendiniz yenileyebilir veya bir yenileme zamanlaması ayarlayabilirsiniz.Veri kaynağındaki veriler bir OData akışından çevrimiçi alındığından bir ağ geçidi yüklemeniz gerekmez ancak WACensus veri kümesinin ayarlarına gidip OData veri kaynağında oturum açmanız gerekecektir. Ardından bir yenileme zamanlaması ayarlayarak Power BI hizmetinin otomatik olarak OData akışına bağlanmasını ve güncelleştirilen verileri almasını sağlayabilirsiniz. Raporlarınız ve panolarınız da otomatik olarak güncelleştirilir.

 

Kuruluşunuzdaki Başka Bir Kullanıcıdan Paylaşılan İçerik Paketi

Kurumsal bir içerik paketine bağlandınız. Bir pano, çeşitli raporlar ve bir veri kümesi içeriyor.

Bu senaryoda, veri kümesi için yenileme ayarlayamazsınız. İçerik paketini oluşturan veri analisti, kullanılan veri kaynaklarına bağlı olarak veri kümesinin yenilenmesini sağlamaktan sorumludur.

İçerik paketinden aldığınız panolarınız ve raporlarınız güncelleştirilmiyorsa içerik paketini oluşturan veri analisti ile görüşmeniz gerekecektir.

 

 

Salesforce Gibi Bir Çevrimiçi Hizmet Sağlayıcısından İçerik Paketi

  Power BI’da Salesforce gibi bir çevrimiçi hizmet sağlayıcısına bağlanmak ve bu sağlayıcıdan verilerinizi içeri aktarmak üzere Veri Al işlevini kullandınız. Bu durumda yapılacak pek bir işlem yoktur. Salesforce veri kümeniz otomatik olarak günde bir kez yenilenmek üzere zamanlanır.

Birçok çevrimiçi hizmet sağlayıcısı gibi Salesforce da genellikle geceleri olmak üzere verileri günde bir kez güncelleştirir.Salesforce veri kümenizi el ile yenileyebilir veya bir yenileme zamanlaması ayarlayabilirsiniz. Ancak, Power BI, veri kümesini otomatik olarak yenileyeceğinden raporlarınız ve panolarınız da güncelleştirilecektir.

 

Sorun Giderme

Bir şeyler ters gittiğinde, sorun genellikle Power BI’ın veri kaynaklarında oturum açamamasından veya veri kümesinin bir şirket içi veri kaynağına bağlanması ve ağ geçidinin çevrimdışı olmasından kaynaklanır. Power BI’ın veri kaynaklarında oturum açabildiğinden emin olun. Bir veri kaynağında oturum açmak için kullandığınız parola değişirse veya Power BI’ın bir veri kaynağındaki oturumu kapanırsa Veri Kaynağı Kimlik Bilgilerini kullanarak veri kaynaklarınızda yeniden oturum açmayı deneyin.

Yorum yap