logo
tr
en

Power BI Kullanmanın Yolları – Power BI Yöntemleri

blurred-background-close-up-coffee-cup-908284-1-1100x536

Power BI Kullanmanın Yolları – Power BI Yöntemleri

Power BI ile ilgili temel bilgileri öğrendiğinize göre şimdi de Power BI hizmetine göz atalım.

Daha önce belirtildiği gibi, ekibinizdeki bir kişi verileri birleştirip başkaları için raporlar oluşturarak tüm zamanını Power BI Desktop’ta geçirebilir.

Öte yandan siz de başkaları tarafından oluşturulan içerikleri görüntüleyip bu içeriklerle etkileşim kurarak (kullanma deneyimi) veya verileri alıp kendi rapor ve panolarınızı oluşturarak (oluşturma deneyimi) zamanınızı geçirebilirsiniz.

Bu hızlı başlangıçta, örnek verileri içeri aktaracak ve Power BI hizmetinden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için bu verileri kullanacaksınız.

 

Power BI Hizmetini Açın ve Bazı Verileri Alın

Power BI hizmeti turumuzda kullanılacak bazı örnek verileri elde edeceğiz. Keşfetmeniz için tüm örnek veri türlerini sağlarız ve bu defa perakende mağazalarla ilgili verileri kullanacağız.

1. app.powerbi.com adresini açın ve Örnekler bağlantısını seçin.

 

powerbikullanma1

 

2. Perakende Analizi Örneği > Bağlan seçeneğini belirleyin.

 

powerbikullanma2

 

Power BI hizmeti, örneği içeri aktarır ve panoyu görüntüler. Power BI hizmetini Power BI Desktop’tan ayıran şey panolardır. Örnekte, daha sonra ziyaret edeceğimiz bir rapor ve veri kümesi de yer alır.

 

powerbikullanma3

İçerik (panolar, raporlar, çalışma kitapları, veri kümeleri, çalışma alanları ve uygulamalar) Görüntüleme

Temel içeriğin (panolar, raporlar, veri kümeleri ve çalışma kitapları) nasıl düzenlendiğine göz atarak başlayalım. İçerik bir çalışma alanı bağlamında görüntülenir. Bu noktada, Çalışma Alanım adında yalnızca bir çalışma alanınız vardır.

Çalışma Alanım, size ait tüm içeriği depolar. Bunu kişisel koruma alanınız veya kendi içeriğinize yönelik bir çalışma alanı gibi düşünün.

İş arkadaşlarınızla Çalışma Alanım’dan içerik paylaşabilirsiniz. Çalışma Alanım’da içeriğiniz 4 sekmede düzenlenmiştir: Panolar, Raporlar, Çalışma Kitapları ve Veri Kümeleri.

 

powerbikullanma4

 

Sol gezinti bölmesinden bir çalışma alanı seçtiğinizde, ilişkili içerik (panolar, raporlar, çalışma kitapları ve veri kümeleri) için sekmeler Power BI tuvalinin sağ tarafını doldurur.

Yeni bir kullanıcıysanız yalnızca bir çalışma alanı görürsünüz: Çalışma Alanım.

 

powerbikullanma5

 

Bu sekmelerde (diğer adıyla içerik görünümleri), içerikle ilgili bilgileri ve söz konusu içerikle uygulayabileceğiniz işlemleri görürsünüz.

Örneğin, Panolar sekmesinden bir pano açabilir, paylaşabilir, silebilir, arama yapabilir, yeni içerik oluşturabilir, sıralama yapabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

powerbikullanma6

 

Pano adını seçerek panoyu açın.

 

powerbikullanma7

Bir Panoyu ve Raporu Sık Kullanılanlara Ekleme

Sık Kullanılanlar sizin için en önemli içeriklere hızlıca erişmenizi sağlar.

1. Pano açıkken sağ üst köşeden Sık kullanılanlara ekle seçeneğini belirleyin.

 

powerbikullanma8

 

Sık kullanılanlara ekle seçeneği Sık kullanılanlardan çıkar olarak değişir ve yıldız simgesi sarı olur.

 

powerbikullanma9

 

2. Sık kullanılanlara eklediğiniz tüm içeriklerin listesini görüntülemek için sol gezinti bölmesinde Sık Kullanılanlar’ın sağ tarafındaki oku seçin.

Sol gezinti bölmesi Power BI hizmetinin kalıcı bir özelliği olduğundan, bu listeye Power BI hizmetindeki herhangi bir konumdan erişebilirsiniz.

 

powerbikullanma10

 

Şu ana kadar yalnızca bir sık kullanılan öğemiz var. Sık kullanılanlar; panolar, raporlar ve uygulamalar olabilir.

3. Bir pano veya raporu sık kullanılanlara eklemenin başka bir yolu ise Panolar veya Raporlar çalışma sekmesini kullanmaktır. Raporlar sekmesini açın ve rapor adının sol tarafındaki yıldız simgesini seçin.

 

powerbikullanma11

 

4. Sol gezinti bölmesinden Sık Kullanılanlar’ı seçerek veya yıldız simgesini seçerek Sık Kullanılanlar bölmesini açın.

 

powerbikullanma12

 

Artık iki sık kullanılan öğeniz var: bir pano ve bir rapor. Buradan içerikleri açabilir, arayabilir, sık kullanılanlardan kaldırabilir veya iş arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

5. Rapor adını seçerek raporu rapor düzenleyicisinde açın.

 

powerbikullanma13

 

En Son İçeriğinizi Bulmak

1. Sık Kullanılanlar bölmesine benzer şekilde, sol gezinti bölmesinde bulunan En son sekmesinin yanındaki oku seçerek Power BI hizmetinde en son eriştiğiniz içeriği hızlıca görebilirsiniz.

 

powerbikullanma14

 

Açılan menüden içeriği seçip açın.

2. Bazen son içeriği açmak istemezsiniz, ancak bilgileri görüntülemek veya paylaşma, Insights’ı çalıştırma veya Excel’e dışarı aktarma gibi başka bir işlem uygulamak istersiniz.

Bu tür durumlarda En son seçeneğini belirleyerek veya sol gezinti bölmesinden simgesini seçerek En son bölmesini açın. Birden fazla çalışma alanınız varsa, tüm alanlarınızdaki içerikler bu listede yer alır.

 

powerbikullanma15

İçerik Arama ve Sıralama

İçerik görünümü, içeriğinizi aramayı, filtrelemeyi ve sıralamayı kolaylaştırır. Bir panoyu, raporu veya çalışma kitabını aramak için arama alanına yazın. Power BI, yalnızca adında arama dizenizi barındıran içeriği filtreler.

Yalnızca bir örneğiniz olduğundan, arama ve sıralama gerekli değildir. Ancak panolar, raporlar, çalışma kitapları ve veri kümelerinden oluşan uzun listeleriniz olduğunda, arama ve sıralamayı son derece faydalı bulursunuz.

 

powerbikullanma16

 

Ayrıca içeriği adına veya sahibine göre de sıralayabilirsiniz.

powerbikullanma17

Kaynakları Temizleme

Bu hızlı başlangıcı tamamladıktan sonra dilerseniz Perakende Analizi örneği panosunu, raporu ve veri kümesini silebilirsiniz.

1. Power BI hizmeti (app.powerbi.com) sayfasına gidin ve oturum açın.

2. Sol gezinti bölmesinde Çalışma Alanları > Çalışma Alanım’ı seçin. Sık kullanılanların sarı yıldızla gösterildiğini fark ettiniz mi?

3. Panolar sekmesinde Perakende Analizi panosunun yanında bulunan çöp kutusu biçimindeki Sil simgesini seçin.

 

powerbikullanma18

 

4. Raporlar sekmesini seçin ve aynı işlemi Perakende Analizi raporu için tekrarlayın.

5. Veri Kümeleri sekmesini seçin ve aynı işlemi Perakende Analizi veri kümesi için tekrarlayın.

Yorum yap