logo
tr
en

Power BI Nedir ?

power-bi-with-qiot_01-1100x484

Power BI Nedir ?

Power BI, birbirinden bağımsız veri kaynaklarınızı tutarlı; görsel olarak sürükleyici ve etkileşimli öngörülere dönüştürmenizi sağlamaktadır.

 Çalışan yazılım hizmetlerinden, uygulamalardan ve bağlayıcılardan oluşan bir koleksiyondur.

Verilerinizin basit bir Excel elektronik tablosu veya bulut tabanlı ve şirket içi hibrit veri ambarlarından oluşan bir koleksiyon olması fark etmeksizin kullanabilirsiniz.

Power BI, veri kaynaklarınıza kolayca bağlanmanıza, önemli verileri görselleştirmenize  ve bunları istediğiniz herkesle paylaşmanıza olanak sağlar.

Power BI, Excel elektronik tablolarından veya yerel veritabanlarından hızlı öngörüler oluşturma özelliği ile işlemlerinizi basit ve hızlı şekilde gerçekleştirebilir.

Ayrıca, Power BI özel geliştirmenin yanı sıra kapsamlı modelleme ve gerçek zamanlı analiz işlemlerinizi gerçekleştirmeye hazır, sağlam ve kurumsal sınıf bir hizmettir.

Bu nedenle Power BI, kişisel rapor ve görselleştirme aracınız olabileceği gibi grup projeleri, departmanlar veya tüm şirket için analiz ve karar mekanizması olarak da kullanılabilir.

powerbinedir-1024x301

Power BI’ın Bileşenleri

Power BI; Power BI Desktop adlı bir Windows masaüstü uygulamasını bunyesinde barındırmaktadır.

Power BI hizmeti adlı bir çevrimiçi SaaS (Hizmet olarak Yazılım) hizmetini ve Windows işletim sistemi yüklü telefon ve tabletlerin yanı sıra iOS cihazlarında ve Android cihazlarda kullanılabilen Power BI mobil uygulamalarını içerir.

power_bi_manage_bilgi_teknolojileri-300x110

Bu üç bileşen (Desktop, hizmet ve Mobil) kullanıcıların ihtiyaçlarına veya sahip oldukları role uygun iş öngörüleri oluşturmasına, paylaşmasına ve kullanmasına olanak sağlamak için tasarlanmıştır.

Power BI, Rolünüzle Nasıl Eşleşir?

Power BI’ı nasıl kullandığınız bir projedeki veya ekipteki rolünüze bağlıdır. Başka rollerdeki kullanıcılar Power BI’ı farklı şekillerde kullanabilir ve bu oldukça normaldir.

Örneğin, siz en çok Power BI hizmetini kullanırken, sürekli hesaplama yapan ve rapor oluşturan iş arkadaşınız Power BI Desktop‘ı çok daha fazla kullanabilir.

Satış departmanındaki başka bir iş arkadaşınız ise satış kotalarındaki ilerlemeyi izlemek ve yeni satış fırsatları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyebilir.

Veya kendileri bununla ilgili rapor oluşturmak veya sunmak isteyebilirler.

Bunun için Power BI telefon uygulamasını daha çok kullanabilir.

Geliştiriciyseniz, Power BI API’lerini kullanarak veri kümelerine veri gönderebilir veya pano ve raporları kendi özel uygulamalarınıza ekleyebilirsiniz.

Yeni bir görsel için fikriniz mi var ?

Kendi başınıza oluşturun ve başkalarıyla paylaşın.

Bununla birlikte, ne elde etmek istediğinize veya belirli bir proje için sahip olduğunuz role bağlı olarak farklı dönemlerde Power BI‘ın her bir bileşenini kullanabilirsiniz.

Bir yandan Power BI hizmetindeki gerçek zamanlı bir panoda envanter ve üretim sürecini izlerken diğer yandan kendi ekibiniz için müşteri ilişkilerine yönelik istatistiklerle ilgili raporlar oluşturmak üzere Power BI Desktop‘ı kullanabilirsiniz.

Power BI’ı nasıl kullandığınız, Power BI’ın hangi özelliğinin veya hizmetinin durumunuz için en uygun araç olduğuna göre değişiklik gösterebilir.

Ancak, Power BI’ın her bir bileşenini kullanabilirsiniz; onu bu kadar esnek ve etkileyici yapan da budur.

powerbinedir2-1024x499

Power BI’daki İş Akışı

Power BI’da ortak bir iş akışı, veri kaynaklarına bağlanarak ve Power BI Desktop’ta rapor oluşturarak başlar.

Bu rapor daha sonra Desktop’tan Power BI hizmetine yayımlanır.

Web hizmetimobil kullanıcılarının raporu tüketebilmesi (görüntüleme ve etkileşimde bulunma) için paylaşılır.

Bazı durumlarda, iş arkadaşlarınız rapor düzenlemek, pano oluşturmak ve kendi çalışmalarını da paylaşmak isteyebilirler.

Bunun için kullanabilmesi amacıyla onlara kendinizinkine benzer izinler vermek isteyebilirsiniz (creator izinleri).

Doğrudan raporlarınızı kendileri ile paylaşabilirsiniz.

Daha yaygın iş akışlarından biri olmasına rağmen her zaman bu yöntemle gerçekleşmez ve üç ana Power BI öğesinin birbirini nasıl tamamladığını gösterir.

Ancak buluta taşınmaya hazır değilseniz ve raporlarınızı bir kurumsal güvenlik duvarının arkasında tutmak istiyorsanız ne olur ?

Power BI Rapor Sunucusu ile Şirket İçi Raporlama

Power BI Rapor Sunucusu’nun sunduğu, kullanıma hazır çok sayıda araç ve hizmeti bulunmaktadır.

Bunları kullanarak Power BI raporları, mobil raporlar ve sayfalandırılmış raporlar oluşturun, bunları dağıtın ve yönetin.

Birçok farklı içerikte rapor hazırlayın ve paylaşın.

Şirketinizin değerine değer katın.

Yorum yap